'Hacıhüsrev' operasyonuyla 18 aileden oluşan çete çöktü

Beyoğlu'nda, 'Hacıhüsrev' olarak bilinen İstiklal Mahallesi'yle birlikte Ankara, Adana, Antalya, Şanlıurfa, Niğde gibi illerde eşzamanlı düzenlenen 'Demir Yumruk' operasyonuyla, büyük bir 'hırsızlık çetesi' çökertildi.

İSTANBUL - Beyoğlu'nda, 'Hacıhüsrev' olarak bilinen İstiklal Mahallesi'yle birlikte Ankara, Adana, Antalya, Şanlıurfa, Niğde gibi illerde eşzamanlı düzenlenen 'Demir Yumruk' operasyonuyla, büyük bir 'hırsızlık çetesi' çökertildi. Yetkililerin açıklamalarına göre; çete, 18 aileden oluşuyordu ve başlarında lider bir aile vardı. Suç işlemekte işbölümü yapan aileler organize hareket ediyordu.
Asayiş Şube Müdürlüğü'nün uzun zamandır takibini yaptığı hırsızlık çetesine 5 Temmuz'da operasyon düzenlenmişti. İstanbul'daki 80 adreste ve Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Samsun, Şanlıurfa, Niğde gibi illerde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarla çeteyle bağlantısı saptanan kişiler gözaltına alınmıştı.
57 zanlı çocuk
Sayıları 246'yı bulan zanlılardan 57'si çocuktu. Bunlardan 12 yaşından küçük olanlar Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne teslim edildi. Ayrıca yakalanan çocuklardan 11'inin, haklarında mahkemelerce koruma kararı olmasına karşın çocuk yurtlarından kaçtığı saptandı. Gözaltındaki çocuklar
arasında Swiss Otel'deki düğünüyle gündeme gelen 13 yaşındaki İbrahim G. de vardı.
Operasyonlarda 246 kişi gözaltına alındı ve 77'si dün adliyeye sevk edildi. 34 kişi savcılıkça serbest bırakılırken 43 kişi tutuklanma talebiyle mahkemeye gönderildi. Zanlıların 1639 suça karıştıkları belirlendi.
İstanbul Valisi Muammer Güler, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la birlikte dün operasyon hakkında basına bilgi verdi. Güler, 'Demir Yumruk' adını verdikleri operasyonla yakalanan zanlıların 886 yankesicilik, 201 hırsızlık, 138 kapkaç, 40 uyuşturucu bulundurmak ve satmak, 38 yaralama, 25 görevli polis memuruna mukavemet, 10 gasp olayının da aralarında bulunduğu toplam 1639 ayrı suçkonusuna karıştıklarını söyledi. Güler çetenin ailelerden oluşan yapılanmasını da şöyle anlattı: "Bir aile lider konumundadır. 18 aile ayrı ayrı bu suçları işlemekte, gerek koordinasyonda gerekse de satmalarda birbirleriyle müşterek hareket etmektedirler. Tam bir örgütlü suç şebekesi halinde çalışıyorlar."
Çeteyle birlikte '24 silah, 604 parça ziynet eşyası, 162 çalıntı cep telefonu, altı LCD plazma TV, üç bilgisayar, yedi dizüstü bilgisayar, elektronik eşyalar, 2 bin 624 uyuşturucu hap, bin 817 gram esrar, 36 bin 615 YTL, 14 bin 176 euro, 14 bin 469 dolar, 15 çalıntı araç' ele geçirildi.
Kadınlar etkili
Bu arada çete içinde kadınların etkili olduğu belirlendi. Zanlıların çok sayıda apartman, yazlık ve lüks arabaya sahip oldukları anlaşılırken, teknik takipte bazı kamu görevlilerinin de dinlemeye takıldığı belirtildi.