Hacılar Arafat'a çıktı

Hacılar Arafat'a çıktı
Hacılar Arafat'a çıktı

Vakfe için Arafat a çıkan hacı adayları sabahın ilk ışıkları ile birlikte dua etmeye başladı.

Hacı adayları, 'Lebbeyk' nidaları ve tevhitlerle Arafat'a çıktı. Hz. Âdem ile Hz. Havva'nın buluştuğu Rahmet Dağı'nda insan seli oluştu.

Hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklarda bulunan yaklaşık 2,5 milyon hacı adayı, vakfe için Arafat’a çıktı. “Lebbeyk allahümme lebbeyk” diyerek ve tevhitlerle yola çıkan hacı adaylarından geceyi Mina’da geçirenler yürüyerek, diğerleri de otobüslerle Arafat’a ulaştı. Vakfe duası öncesinde hacı adayları ülkeleri için ayrılan bölümlere yerleşti. Arafat’taki coşku ve heyecan, sabah namazının kılınması ve güneşin doğmasıyla daha da arttı. Hacı adayları, Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın dünyaya gönderildikten sonra buluştukları ve Hz.Peygamberimizin de yakınlarında vakfeye durduğu Cebel-i Rahme’yi (Rahmet Dağı) tıklım tıklım doldurdu.

Türk hacıları Arafat’ta

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca Arafat’ta Türk hacı adaylarının bulunduğu bölgede oluşturulan irşat çadırında Arafat programı düzenlendi. Arafat programı, arife günü sabah namazı ile başladı. Kur’an-ı Kerim ziyafeti, esma zikri, Veda Hutbesi’nin okunması ile devam eden programda, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türk hacı adaylarına seslendi.
Haccın ehemmiyetinden bahseden Görmez, haccetmenin sıradan bir olay değil, büyük bir sınavdan geçmek olduğunu, büyük bir niyetin karara, büyük bir kararın da eyleme dönüşmesi olduğunu ifade etti. Haccın, kulun Allah’a verdiği en büyük söz olduğunu vurgulayan Görmez, ihramın da dünyaya ait her şeyden vazgeçmek, kefen giymek, ölmeden önce ölmek anlamına geldiğini belirtti. Görmez, “Meleklerin dua ettiği mekânda, Arafat’tayız. Arafat, kendini bilme, kendini bulma çabasıdır. Arafat, günahlardan gözyaşıyla sıyrılma yeridir. Arafat bir mahşerdir. Ölüm elbisesini giyip, yüce yaratıcıya yalvarmaktır” diye konuştu.
Arafat’ın, “Dünyanın sessiz kaldığı zulümlere sessiz kalmama yeri” olduğunu dile getiren Görmez, vakfenin de bir duruş olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Buradaki duruşunuz, zalimlere karşı, mazlumun yanındaki bir duruştur.”

Vakfe duasını Görmez yaptı

Bugün , peygamberin, ashabının bulunduğu yerdesiniz” ifadesini kullanan Görmez, herkesi, peygamberin sesini duymaya çalışmaya ve Veda Hutbesi’nde bildirdiklerini yerine getirmeye çağırdı.
Hacı adayları daha sonra, öğle ile ikindi namazlarını öğle vaktinde kılarak ‘cem-i takdim’ yaptı. Namazın ardından Arafat’taki bütün hacı adayları vakfeye durdu.
Arafat duasını, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez yaptı. Görmez’in yaptırdığı duaya amin diyen binlerce hacı adayı gözyaşlarına hâkim olamadı.Görmez, yaklaşık bir saat süren vakfe duasında, İslam coğrafyasındaki kan ve gözyaşının son bulmasını istedi, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.
“Bizleri ağlatanlardan değil, gözyaşlarını silenlerden eyle, bizleri yaralayanlardan değil, yaralara merhem olanlardan eyle” diyen
Görmez, duasını şöyle sürdürdü:
“Rabbimiz, yeryüzü fesat içinde. Yeryüzünde kan dökülüyor. Çocuklar ölüyor, çocuklar yetim kalıyor, bebekler katlediliyor, anneler evlatsız kalıyor, babalar çaresiz ağlıyor. Kadınlar zulüm görüyor. Gençlerin hayalleri çalınıyor. Göz göre göre hiçbir kudreti tanımadan, hesaba çekileceğini zannetmeden İslam diyarında Firavunlar, Nemrudlar kol geziyor. Zalimce cinayetler işleniyor. İnsanın insana yaptığından utanıyoruz ey Rabbimiz. Müslümanın Müslümana ettikleriyle kahroluyoruz. Rahmet dininin korku dini olarak görülmesine biz sebep olduk, bizleri affeyle.”

Diriliş ve mahşer yaşandı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, duanın ardından herkesten yanındakine sarılarak helalleşmesini istedi. Yaklaşık 45 derece sıcağın altında yapılan vakfe duasının ardından 70 bin Türk hacı adayı, adeta diriliş ve mahşeri yaşadı. Bu arada Diyanet Mekke Hastanesi’nde yatarak tedavi gören Türk hacı adayları da ambulanslarla ve helikopterlerle getirildikleri Arafat’ta vakfeye durarak ibadetlerini yerine getirdi.