Hacizli sürüngenler kurtuldu!

Türkiye'nin ilk ekoparkı hacizden kurtuldu! Kültür Bakanlığı, Selami Tomruk'un Antalya'nın Kemer ilçesi Tekirova beldesindeki tesisine 'temalı park' belgesi verdi.

ANTALYA - Türkiye'nin ilk ekoparkı hacizden kurtuldu! Kültür Bakanlığı, Selami Tomruk'un Antalya'nın Kemer ilçesi Tekirova beldesindeki tesisine 'temalı park' belgesi verdi. Böylece iflas bayrağını çeken tesisin Dünya Bankası'ndan hibe almasının yolu açılmış oldu. Arazi, kayıtlarda 'tarla' olarak göründüğü için Dünya Bankası'nın nesli tehlike altındaki türleri barındıran parklara verdiği hibeden yararlanamıyordu. Ekoparkı 1 milyon dolarlık banka kredisiyle kuran Tomruk ise krediyi ödeyemeyince banka parka ve gelirlerine haciz koydurmuş, binlerce fare ve tavşan, 387 yılan ve timsah bu süreçte bakımsızlıktan ölmüştü.
Telef olan hayvanların ardından gözyaşı döküp ölüm orucuna girme tehdidi savuran Selami Tomruk'un Turizm Bakanlığı'na yaptığı başvurular sonuç verdi. Turizm Bakanlığı'ndan çıkan belge sayesinde ekoparkta açlığın pençesine düşen '1.5 milyon kurbağa, 25 bin kertenkele, 2 binin üzerinde kaplumbağa, 3 bin 500 yılan, 1.5 milyon balık, yurtdışından gelen nesli tehlike altındaki 700 tür, 1.5 milyon kaktüs ve 1 milyonu aşkın endemik bitki türü'ne de gün doğdu. Banka da ödemeler konusunda kolaylık sağlama sözü verdi.
Bakanlığa, bankaya ve sesini duyurması konusunda yardımcı olan basına teşekkür eden Tomruk, "Artık bu canlılar yaşayacak, ölmeyecek. 387 ölü verdik, ama artık bitti. Parkımızın artık hüviyeti var" dedi. Parayla birlikte Tomruk'un plan ve hevesleri de canlandı: "Ekoparka önümüzdeki günlerde Tanzanya'dan yarım ton ağırlığında timsahlarla 6 metre uzunluğunda kral kobra türü yılanlar gelecek."