'Hacker'a en az 2 yıl

TCK tasarısı bilişim suçlarına yeni düzen getiriyor: Sistem verilerini değiştiren/yok eden, iki ile dört yıl; aynı fiilleri banka, kredi ve kamu sistemlerinde işleyen iki ile altı yıl hapis alacak. Kredi kartı hırsızlığına üç yıl ile altı yıl arasında ceza var.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - TBMM'de eylülde görüşülecek Türk Ceza Kanunu (TCK) tasarısında 'hacker'lık (bilgisayar korsanlığı) ve bilişim araçlarıyla işlenen suçlar için iki-altı yıl hapis ve para cezası var.
Teknolojinin hızla gelişmesiyle gündeme gelen 'bilişim suçları' TCK ile Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda (FSEK) yapılan değişiklikler ile cezai yaptırımlara bağlandı. Bilgisayar yoluyla yapılan dolandırıcılık, sahtecilik, hakaret, sövme, yasadışı yayınlar TCK'daki geleneksel suç tipleri ile cezalandırılırken; kanunla korunmuş bir yazılımın izinsiz kullanımı 5846 No'lu FSEK ile koruma altına alındı. AB'ye uyum çerçevesinde hazırlanan TCK tasarısında da 'bilişim suçları' ayrı bir başlık altında düzenlendi. Düzenlemeler şöyle:

  • Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren kimseye iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilecek. Bu suç nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, ceza iki-dört yıl olacak.
  • Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen, bozan, sisteme hukuka aykırı olarak veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen, erişilmez kılan, değiştiren, yok eden kimse bir-üç yıl hapisle cezalandırılacak.
  • Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, kart sahibinin rızası olmaksızın kullanarak veya kullandırtarak yarar sağlayanlar, üç-altı yıl hapis ve adli para cezası ile cezalandırılacak.