Hacker'lar Kuşadası'nda bar açtı

Hacker'lar Kuşadası'nda bar açtı
Hacker'lar Kuşadası'nda bar açtı

Kredi kartı dağıtan kuryelerle de anlaşan hacker?ların Kuşadası?nda bar açtığı belirlendi.

E-devlet ve banka sayfalarını kopyalayıp 200 bin kişinin bilgilerini çalan çete, 8 milyon liralık vurgun yaptı. Çete üyeleri parayı açtıkları köpük banyosu barında yedi

İSTANBUL - FBI’ın uzun süre peşinden koşturan ‘Chao’ lakaplı Çağatay Evyapan’ı geçen yıl yakalayan Bilişim Büro ekipleri ‘Chao’nun yardımcısı olduğu belirtilen Mustafa A. ile beş hacker’in de aralarında bulunduğu 10 kişilik şebekeyi yakaladı. 200 bin kişinin bilgisine ulaşan şebekenin ‘e-devlet’ ve bankaların internetteki sitelerinin sahtesini düzenleyip vurgun yaptığı, ATM kopyalama cihazlarıyla hesap bilgileri aldıkları ve bu yollarla 8 milyon liralık kazanç sağladıkları saptandı.

Beş hacker bir arada
Yetkililerin verdiği bilgiye Türkiye’de beş hacker’in birlikte çalıştığı bir çete ilk kez yakalandı. Hacker’lar, gönderdikleri virüsle ele geçirdikleri kişilerin istatistiğini de internette kurdukları bir sitede tuttu.
Sitede vurgun yiyen kişilerle sinkaflı kelimelerle alay edildi. 10 kişi Emniyet’ten savcılığa sevk edildi.
Bazı kişilerin, bilgileri dışında hesaplarından para çekildiğini iddiasıyla Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunması sonucu bilişim polisleri çalışma başlattı. 

Yedi aylık takip
Yaklaşık yedi ay önce araştırmaya başlayan polis  ‘Maydin’ nikini kullanan ve 11 yıldır aranan Mustafa A.’nın liderliğini yaptığı çeteye ulaştı. Mustafa A.’nın, FBI’ın 10 yıldır ararken geçen yıl Bilişim polisince yakalanan ‘Chao’ nikli Çağatay Evyapan’ın yardımcısı olduğu belirlendi. Fatih Bayram Ş.,  Hüseyin D., Hakan Y. ve İsrail vatandaşı Shmuel D. isimli hacker’ların da işin içinde olduğu anlaşıldı.
İddiaya göre e-devlet internet sitesinin benzer sayfasını yaparak e-posta yolluyordu. Ancak resmi internet sitelerinin uzantıları veya isimleri farklı şekilde hazırlanıyor, e-postayı açan kişinin özel bilgileri çalınıyordu.  Şüpheliler ayrıca bankaların da sayfalarını kopyalayarak gönderiyor, ATM’lere yerleştirilen kopyalama düzenekleriyle kart bilgilerini ele geçiriyordu.
Elde edilen kart bilgilerini sahte kartlara yükleyen şüpheliler mağdurların hesaplarını boşaltarak Kuşadası’nda köpük banyolu dansların da yapıldığı Havana isimli barı açtı.  Şüpheliler burada turistlerle köpüklü danslar yaparak bol para harcadı.

Kuryeleri de ayarladılar
Hacker’ların bankaların kartlarını dağıtan kuryelerle ilişkide oldukları saptandı. Bir kurye şirketinin bölge sorumluluğunu yapan Tanju D. ile anlaşan şüpheliler kartları dağıtımdan önce kopyalama cihazları ile kopyaladılar. Yedi ay süren çalışmanın ardından ekipler, 23 Haziran’da operasyon başlattı. Operasyonda koluna internette kullandığı ‘Maydin’ nikinin dövmesini yaptıran Mustafa A. dahil 10 kişi yakalandı. Bu kişiler Emniyet’te sorgulanıp adliyeye sevk edildi. (Radikal)