'Hacker'ların profili çıkarıldı

ESKİŞEHİR - Türkiye’de yaşayan ‘hacker’ların (internet korsanı) profili çıkarıldı: Çoğu 14-21 yaş arasında. Lise veya üniversite öğrencisi. Zevk olsun diye veya bir amaca ülküye hizmet için korsanlık yapıyor. En fazla zararı terörist gruplar ile porno sitelerine veriyorlar. Anadolu Üniversitesi (AÜ) araştırma görevlisi Ufuk Eriş, Türkiye’deki 258 internet korsanı arasında, beş yıl süren araştırmasını tamamladı. Eriş şu bilgileri verdi: 

* ‘Hacker’lık, 1960’larda, ABD’deki Massachussets Teknoloji Enstitüsü’nde bazı öğrenciler arasında başladı. 1970’lerde ‘hacker’ olan Steve Wozinak ve Steve Jobs, Apple Computer şirketini kurdu. 

* Dünyadaki internet korsanları sıralamasını yapan bir sitedeki ilk on arasında beş Türk bulunuyor. Türk korsanlar o siteyi de ‘hack’leyebiliyor! ABD askerlerinin Türk askerlerinin başına çuval geçirmesi, Hazreti Muhammed’in karikatürlerinin çizilmesi gibi krizler Türk korsanları harekete geçiriyor. 

* Eriş, korsanlarla internet aracılığıyla anket yaptı. Bazılarını ikna etmek  altı-yedi ay sürdü. Forum sitelerine elektronik anket koydum. Tespitlerine göre Türkiye’deki korsanların çoğu erkek. 14-21 yaş arasında. Çoğu lise veya üniversite öğrencisi. Gelir düzeyleri 0-1500 lira arasında. 

* ‘Neden hack’le uğraşıyorsunuz?’ sorusunu yüzde 51.2’si ‘zevk aldığım, hoşuma gittiği için’, yüzde 23.3’ü ‘bir amaca ve ülkeye hizmet için’, yüzde 6.2’si ‘bilgi edinmek için’ diye yanıtladı.

* Yüzde 65.1’i ‘Hacker’lık suç mu?’ sorusuna‘evet’, yüzde 34.9’u ‘hayır’ dedi. (aa)