'Hack'lenen YÖK ulusal siber tatbikatta yok

'Hack'lenen YÖK ulusal siber tatbikatta yok
'Hack'lenen YÖK ulusal siber tatbikatta yok
Dün 61 kamu kurumunun katıldığı ulusal siber tatbikat yapıldı. Tatbikata henüz üç gün önce 'hack'lenen YÖK ise katılmadı.

Siber saldırılara karşı dün ikinci kez profesyonel bir hacker grubuyla birlikte 2. ulusal tatbikat yapıldı. Tatbikatta dikkat çeken şey ise, henüz üç gün önce Redhack tarafından saldırıya uğrayan YÖK’ün katılmamasıydı. Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, YÖK’ün internet sitesine yapılan saldırının tatbikatların ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirterek, “YÖK bu tatbikata katılmayan kurumlardan bir tanesi. Tatbikata 61 kamu kurumu katıldı. YÖK’ün de katılması gerekirdi” diyerek sitem etti.
Dün tatbikatta önce Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım açılış konuşmasını yaptı. Yıldırım, internet sitesine saldırının YÖK’ün güvenlik sisteminde zafiyet olduğunu gösterdiğini belirterek, “Gerekli tedbirler alınacak” dedi.
Yıldırım, savaşların artık topla tüfekle değil, bilişim teknolojileriyle yapıldığını belirterek, “ Türkiye , askeri alanda NATO içinde siber tehdit riskini gören üyeler arasında ilk 12 arasında yerini alıyor. Bu önemli bir adımdır. Hem askeri anlamda hem sivil anlamda bu tehditle ilgili gerekli adımlar atılmaya başlandı” diye konuştu. Yıldırım, siber güvenlikle ilgili farkındalığın sadece devlet ve kurumlar nezdinde değil, bilişim hizmetlerinden yararlanan her vatandaşta olması gerektiğini bildirdi. Hiçbir bilişim sisteminin yüzde 100 güvenli olmadığını, bu nedenle bu tatbikatlara ara vermeden devam edilmesi gerektiğini söyleyen Yıldırım, 2014 yılında da ilk defa uluslararası düzeyde bu tatbikatları yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

YÖK de katılmalıydı

Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise, YÖK’ün internet sitesine yapılan saldırının tatbikatların ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirterek, “YÖK bu tatbikata katılmayan kurumlardan bir tanesi” dedi. Bu tatbikata 61 kamu kurumunun katıldığını anımsatan Ergün şunları söyledi: “Aslında herkesin katılması lazım. Bu tatbikatlarla herkesin bir yetkinlik kazanması lazım. Nerede açık verdiğini, verebileceğini görmesi lazım. Bu tatbikatlarla gelişecek hadise. Eskilerin söylediği bir söz var: ‘Bir musibet, bin nasihatten evladır’ diye. Bir musibet başına gelmeden gel bu tatbikatlara katıl. İlla bir musibet mi başına mı gelmesi lazım? Bir saldırıya uğrayıp bilgilerinin bir kısmının çalınmasını mı bekliyorsun veya işlerinin kilitlenmesini mi bekliyorsun? ‘Çok şükür ben bir saldırıya uğramadım, başım selamet’ demenin bir anlamı yok. Ne zaman kimin nerede saldırıya uğrayacağı belli değil. Şu an bile görmek mümkün.”