HADEP'li kayıplara takipsizlik

HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile ilçe sekreteri Ebubekir Deniz'in gözaltına alındığı iddia edildikten sonra kaybolmasına ilişkin yürütülen soruşturma üç yıl sonra takipsizlikle sonuçlandı.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile ilçe sekreteri Ebubekir Deniz'in gözaltına alındığı iddia edildikten sonra kaybolmasına ilişkin yürütülen soruşturma üç yıl sonra takipsizlikle sonuçlandı.
Tanış ile Deniz, 25 Ocak 2001'de telefonla çağrıldıkları Silopi Jandarma Karakolu'na gitmiş ve bir daha da kendilerinden haber alınamamıştı. Ailelerinin gözaltında kayıp iddiası üzerine Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı, Silopi Jandarma Komutanlığı ve Şırnak Alay Komutanlığı'nda görevli 48 asker hakkında soruşturma başlattı. Yapılan bir ihbarda DEHAP eski İl Başkanı Resul Sadak'ın, Tanış ve Deniz'i '5 bin dolar karşılığında PKK elemanlarına teslim ettiği'nin iddia edilmesi üzerine Sadak da soruşturma kapsamına alındı.
Komutanlar soruşturma dışı
Bir gazete röportajında, "Ebubekir Deniz'i ben öldürdüm" iddiasında bulunan Zeki Genç'in de eklenmesiyle soruşturmada adı geçen kişilerin sayısı 73'e yükseldi. Ancak, Tanış'ın babası Şuayip Tanış'ı tehdit ederek oğlunun HADEP İlçe Başkanlığı'nı bırakmasını istediği ileri sürülen dönemin Şırnak Jandarma Alay Komutanı Levent Ersöz ile Silopi İlçe Jandarma
Komutanı Süleyman Can, soruşturma dışında tutuldu. Diyarbakır DGM Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma sonucunda, Tanış ve Deniz'in karakola geldikten sonra ayrıldıkları ve kayıt defterinde yer alan imzaların kendilerine ait olduğunun belirlendiği vurgulandı. Ancak bu kayıtların sonradan düzenlendiğini gösteren belgeler basında yer almıştı. DGM kararında kayıpların PKK'lılara teslim edildiği iddialarıyla ilgili de bir delil elde edilemediği belirtildi. Mağdur yakınlarının avukatları ise Malatya DGM'ye itirazda bulundu.