'Hafıza' çalışması da Çevik'e ödül getirdi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Münire Özlem Çevik, meyve sinekleri üzerinde 'Hafızanın Zaman Üzerinde Değişimi' çalışmasıyla, Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) 'Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı' ödülüne layık görüldü.

BOLU - Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Münire Özlem Çevik, meyve sinekleri üzerinde 'Hafızanın Zaman Üzerinde Değişimi' çalışmasıyla, Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) 'Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı' ödülüne layık görüldü.
Çevik, hafızanın zaman üzerinde değişimini incelediği çalışmaya 2.5 yıl önce başladığını, amacının, insanların günlük yaşantılarında edindiği bilgileri nasıl kaydettiklerini ve neye göre sildiklerini tespit etmek olduğunu ifade etti.
Doç. Çevik, şunları söyledi:
"Deneylerde en uygun hayvan olan meyve sineklerini kullanıyorum. Çalışma, hafıza ilaçlarının geliştirilmesi için kullanılabilir. Bu konuda dünyada çok sayıda çalışma var, büyük yatırımlar yapılıyor. Çalışmamla, öğrenme ve hafızanın temel mekanizmalarını bulmaya çalışıyorum. Zamana bağlı faktörlerin, öğrenme ve hafıza üzerindeki etkisini, meyve sineklerinde gözlemliyorum.
Bilimsel bulgulara göre, zamana yayılarak yapılan çalışmalarda hafıza daha iyi çalışıyor. Örneğin sınavına bir gün kala çalışan bir öğrenciyle çalışmasını bütün döneme yayarak yapan öğrenci, aynı başarıyı yakalayamaz. Hafızanın iyi çalışması için çalışmanın zamana yayılarak yapılması şart.
Gözlemlerime göre, zamana yayılarak yapılan çalışma, hafıza açısından sineklerde de insanlarda da aynı sonucu veriyor. Öğrenme aralığı, hafızanın gelişimi açısından önemli."