Hafriyat eski bir mezarlığı ortaya çıkardı

Hafriyat eski bir mezarlığı ortaya çıkardı
Hafriyat eski bir mezarlığı ortaya çıkardı

Van?da inşaat alanından çıkan çok sayıda kemik ve kafatası delil torbası içinde incelemeye götürüldü. fotoğraf: AHMET İZGİ /AA

Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi
MURAT ÇAĞLAR / Arşivi

VAN - Van’da hafriyatından kafatası ve kemikler çıkan inşaatta dün sabah yapılan incelemelerde yeni kafatasları ve kemikler bulundu. Müze Müdürü Fütühat Özkaynak gözetiminde yapılan inceleme ve kazılarda çıkan kafatası sayısı sekize ulaşırken hafriyatın da kemiklerin tamamen çıkarılmasına kadar durdurulduğu öğrenildi. İlk inceleme ve araştırma sonuçlarına göre, bölgenin eski bir mezarlık olduğu belirtildi.
Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, kazı yapılan bölgenin eski bir mezarlık olma ihtimali üzerinde durduklarını açıkladı: “Olaya savcılık el koydu. Yapılacak incelemeler sonucunda gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağız.”
Kemikler ve kafatasları önceki gün Van’ın Cevdetpaşa Mahallesi’nde inşaat hafriyatının döküldüğü bölgede oynayan çocuklar tarafından fark edildi. Dün sabah inşaatın bulunduğu bölgede polis olay yeri inceleme ekipleri kazılar yaptı. Yine kafatası ve insan kemikleri bulundu. Kemikler ve kafatasları delil torbalarına konulup emniyete götürüldü.
Van Emniyet Müdürü Şükrü Rafet Mert, “Biz, savcılık ve müzeden antropologlar inceleme yapacak. Kemikler çok eski ve deforme olmuş. Burası inşaatlar arasında kalmış bir mezar gibi görünüyor. İnşaat bir süreliğine durduruldu” dedi.
Cevdetpaşa Mahallesi’nin sakinleri söz konusu bölgeyi eski bir mezarlık olarak bildiklerini söyledi.