Hafta sonu hava nasıl olacak?

Hafta sonu hava nasıl olacak?
Hafta sonu hava nasıl olacak?
14 Mart Cumartesi ve 15 Mart Pazar günü plan yapanlar için hava nasıl olacak? Yeni bir yağışlı hava dalgası Türkiye'yi etkisi altına alacak. Yağış pazar günü etkisini arttıracak.

RADİKAL - Türkiye yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Meteoroloji’nin son değerlendirmelerine göre hafta sonu yurdun büyük kesiminde yağışlı hava etkisini gösterecek. Yağışlar, cuma günü batı bölgelerinde etkili olurken, pazar günü Türkiye’nin tamamı yağışlı. Doğu Anadolu’da ise yağışlar karla karışık yağmur şeklinde olacak. Meteoroloji, oluşabilecek ani su baskın, su baskını, ulaşımda aksamalara karşı yurttaşlardan dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Haftasonu için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden açıklama geldi. Meteoroloji’nin son değerlendirmelerine göre hafta sonu yurdun büyük kesiminde yağışlı hava etkisini gösterecek. YGS’ye girecek öğrencilerin dikkatli olması gerekiyor. İşte detaylar...

KIYI KESİMLERİNDE SAĞANAK

Yağışların, akşam saatlerinde Muğla’nın kıyı kesimlerinde güçlü olması beklenirken Meteoroloji, oluşabilecek ani su baskın, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi negatifliklere karşı yurttaşlardan dikkatli olunmasını istedi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre,Türkiye’nin büyük bir bölümünde aralıklarla görülecek olan yağışların akşam saatlerinde Muğla’nın kıyı kesimlerinde güçlü olacağı düşünülüyor.

Yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ile Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bilave ediyor.

DOĞU’DA BUZ VE KARLA KARIŞIK YAĞMUR

Bu sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis ile beraber Doğu Anadolu’nun doğusunda hafif buzlanma ve don vakası görüleceği düşünülüyor. Hava sıcaklığının, yurdun kuzey ve iç kesimlerinde 2 ila 5 derece artacağı, doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı düşünülüyor.

Rüzgarın, çoğunlukla güney ve güneybatı, giderek kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı, Güneydoğu Anadolu’da kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Güney Ege ile giderek Marmara’nın güneybatısında yer yer güçlü olarak olarak esmesi bilave ediyor.

İSTANBUL VE ABKARA’DA HAVA DURUMU NASIL?

Parçalı ve çok bulutlu, Sakarya’nın doğu kesimlerinin bugün öğle saatlerinde, gece saatlerinden itibaren Edirne, yarın ise Trakya geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

2 ila 5 derece artacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, Doğu ve Kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Ankara, İstanbul ve İzmir de cumartesi ve pazar günleri yağışlı. Hava sıcaklığı ise Ankara ve İstanbul’da ortalama 10-12 derece, İzmir’de ise 15 derece olacak.