Hafta sonu yalancı bahar

Kar yağışı ve kış, Doğu Anadolu ile yükseklerdeki kayak merkezlerinde sezonu açtı. Doğu Anadolu'yu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Erzurum'da okullar tatil edildi.

İSTANBUL - Kar yağışı ve kış, Doğu Anadolu ile yükseklerdeki kayak merkezlerinde sezonu açtı. Doğu Anadolu'yu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle Erzurum'da okullar tatil edildi. Bolu'da da Kartalkaya ve Arkut Dağı Esentepe, Abant, Gölcük ve çevreleri beyaza büründü. Yağış, tatilcileri sevindirdi. Kartalkaya'da kar kalınlığı dün 15 santimetreye, Arkut Dağı Esentepe'de 10, Abant ve Gölcük'te ise birkaç santimetreye ulaştı. Tamamen beyaza bürünen Gölcük güzelliği ile tatilcileri büyüledi.
Hava ısınacak
Ancak meteoroloji yetkilileri, hafta sonu hemen hemen tüm yurtta yazdan kalma günler yaşanacağını belirtiyor. Geçen hafta tüm Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava bugünden itibaren batı bölgelerinden başlayarak yurdu terk edecek. Mevsim normalleri altına düşen hava sıcaklıkları artacak.
Soğuk ve yağışlı havanın yurdu terk etmesiyle birlikte hava sıcaklığı İstanbul'da 21, Ankara'da 17, İzmir'de 23 dereceye kadar yükselecek. Ancak İstanbul ve Ankara başta olmak üzere özellikle sabah yoğun sis görülecek.
Bugün Doğu Karadeniz dışında tüm yurtta az bulutlu, açık bir hava bekleniyor. Yarın ise hava sıcaklığındaki artış sürecek, sıcaklıklar iki-üç derece daha artacak. Marmara ve iç kesimlerde sis görülecek. Zaman zaman yoğunluğu artacak sis nedeniyle meteoroloji yetkilileri özellikle trafiğe çıkacakları dikkatli olmaları konusunda uyardı.
Yağışların yurdu tamamen terk edeceği pazar günü tüm yurtta hava sıcaklığındaki artış sürecek. Pazar günü batı bölgelerinde açık, doğu bölgelerinde ise parçalı bulutlu hava görülecek.
İlk kar tatili
Erzurum'da dün sabah evlerinden çıkanlar, diz boyu karla karşılaştı. Merkez ve köylerdeki okullar bir gün süreyle tatil edildi.
Şehir içinde sürücüler otomobillerine zincir takmak zorunda kalırken, yaklaşık 50 köy yolu ulaşıma kapandı.
Zorunlu kartopu
Abant'ta kar ulaşımı aksattı. Düzce Pazarı'na kestane almaya giden Murat Sormaz ve Mehmet Oturakkaya zincirleri olmadığı için aracı park edip kartopu oynadı.
FOTOĞRAF: İLHAMİ ÇETİN/AA

Dağda sessizlik
Adıyaman'ın Kâhta ilçesi yakınlarındaki Nemrut Dağı'na yılın ilk karı yağdı. Dev tanrı heykelleri, bir dahaki turizm sezonuna kadar uzun bir sessizliğe gömüldü.
FOTOĞRAF: faruk binzet/DHA


    http://www.radikal.com.tr/7608007608000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.