Hafta sonuna kadar yağış

Balkanlar'dan gelen yağışlı hava, hafta sonuna kadar yurtta etkisini sürdürecek. İstanbul'daki bugün de etkili olacak yağış, yarından itibaren azalacak. Hava sıcaklıkları yurdun doğu ve iç kesimlerinde düşecek.

İSTANBUL - Balkanlar'dan gelen yağışlı hava, hafta sonuna kadar yurtta etkisini sürdürecek. İstanbul'daki bugün de etkili olacak yağış, yarından itibaren azalacak. Hava sıcaklıkları yurdun doğu ve iç kesimlerinde düşecek.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre yağışlı hava bugün Marmara'nın doğusu, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinin tamamı ile Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde etkili olacak. Yağışlar yarın Marmara'nın doğusu, Karadeniz'in tamamı ile İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde devam edecek. Cuma günü aradeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde devam edecek yağışların hafta sonundan itibaren yurdu terk etmesi bekleniyor.
İstanbul bugün de riskli
İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, kentte dün gece ve bugünün, en fazla yağışın görülebileceği periyod olduğunu, yerel yönetimler ile vatandaşların bugün de tedbirli olmaya devam etmesi önerisinde bulundu. Verilen bilgiye göre İstanbul'da su baskınlarına neden olan yağış, bugün etkisi azalmakla beraber aralıklarla sürecek. Kentte hava yarın mevsim normallerine dönecek, sıcaklıklar 5-6 derece artacak. Yağış Batı ve Orta Karadeniz'e kayacak.
İlçelere düşen yağış miktarı
Daha önce yaptıkları açıklamalarda 'üç gün içinde metrekareye 50-100 kilogram arasında yağış düşeceği tahmininde bulunan Meteoroloji, önceki gün, dün ve bugün gerçekleşecek yağışı da dikkate alınarak bu tahminin tuttuğunu bildirdi. Önceki geceden başlayıp dün sabaha kadar Göztepe'ye 12.3, Florya'ya 14.3, Sarıyer'e 39.7, Şile'ye 40.2, Kumköy'e 58 ve Bahçeköy'e 92.5 kilogram yağış düştü. Dün saat 15.00'e kadar Atatürk Havalimanı'na 4, Florya'ya 5.2 ve Kumköy'e de 2 kilogram yağış düştü. Meteoroloji yetkilileri 1929'dan beri ağustosta ölçülen aylık ortalama yağışın 25 kilogram olduğunu bildirdi. Dün itibarıyla yağışlar bazı yerlerde aylık toplamın dört katına ulaştı.