Hafta sonunda sıcak çarpmasına dikkat

Hafta sonunda etkili olası beklenen Kuzey Afrika sıcaklarına karşı uzmanlar vatandaşları uyardı. İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar özellikle kalp, tansiyon, diyabet, kanser ve...

İSTANBUL - Hafta sonunda etkili olası beklenen Kuzey Afrika sıcaklarına karşı uzmanlar vatandaşları uyardı. İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar özellikle kalp, tansiyon, diyabet, kanser ve böbrek hastalarıyla normal kilosunun çok altında veya çok üzerinde olanların, psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlığı bulunanların, 65 yaş üzeri kişiler, çocuklar ve gebelerin sıcak çarpmasından daha çok etkilendiklerini vurguladı.
Bakar, "Sıcaklara karşı bol miktarda tuzlu ayran tüketin. Alkolden uzak durun. Şapka almayı unutmayın. Pamuklu giysiler tercih edin. Naylon içeriği yüksek giysiler vücudu gereksiz ısıtacaktır" dedi.
Başağrısı ve huzursuzlukla başlıyor
Sağlık Müdürü Bakar sıcak çarpmasını şöyle tarif etti:
"Dayanılmaz baş ağrısı, huzursuzluk ve bitkinlik vardır. Hızlı nabız atımı ve beraberinde hızlı soluk alıp verme, krampları birbirini takip eden olaylardır. Vücut hızla ısınır, yüz kıpkırmızı kesilir, terleme yoktur. Düzensiz ateş ve yavaş yavaş bilinç kaybı, hastalık tablosunun ağırlaşmaya başladığını gösterir."
Sıcak çarpmasıyla karşılaşıldığında hemen 112 Acil Servis'in aranması, hastanın serin bir yere taşınmasını ve eğer bilinci açıksa yarı oturur pozisyonda bekletilmesini, kapalıysa sol tarafı üzerine yatırılarak nefes almasının kolaylaştırılması gerekiyor.