Haftada bir, zorbalık dersi

Başkentteki dört ilköğretim okulundaki 1154 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, üç öğrenciden biri, haftada bir kez zorbalığa maruz kalıyor.

ANKARA - Başkentteki dört ilköğretim okulundaki 1154 öğrenci üzerinde yapılan araştırmaya göre, üç öğrenciden biri, haftada bir kez zorbalığa maruz kalıyor. Zorbalık yapan öğrencilerde erkek, zorbalığa maruz kalanlarda kız oranı yüksek.
Enerji şiddete dönüşüyor
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce düzenlenen 'Okullarda Şiddet' konulu panelinde, öğrencileri şiddete yönelten etkenler ele alındı. İl Milli Eğitim Müdürü Murat Bey Balta, panelin açılış konuşmasında ergenlik çağındaki enerjinin olumlu bir sinerjiye dönüştürülemediğine işaret etti. Balta, "Olumlu sinerjiye dönüştürülemeyen enerji şiddete dönüşüyor ve sağlıksız, mutsuz bir toplumun ortaya çıkmasına neden oluyor. Ancak bu enerjiyi olumlu bir şekilde değerlendirmekte en önemli görev biz eğitimcilere düşüyor" dedi.
15-16 yaşında doruk noktasında
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Figen Çok ise ergenlik-şiddet ve medya-şiddet ilişkisini değerlendirdi. Şiddet içeren bilgisayar oyunları, televizyon programları ve müziklerin, gençleri suça yönelten önemli etkenler olduğunu vurgulayan Çok, şiddet içeren suçların 15 -16 yaşlarında doruk noktasına ulaştığını belirtti.
Okul müdürleri ile rehber öğretmenlerin katıldığı panelde Yrd. Doç. Dr. Metin Pişkin 'akran zorbalığı'nı anlattı. Okullardaki zorbalığın, fiziksel zorbalık, sözel zorbalık ve dolaylı zorbalık olarak kendini gösterdiğini belirten Pişkin, okulda zorbalık yapan öğrencilerin günlük yaşama atıldıktan sonra suç işleme olasılığının yüksek olduğunu söyledi.
Başkentte dört okul incelendi
Ankara'daki dört ilköğretim okulundaki 1154 öğrenciyle bir araştırma yaptıklarını belirten Pişkin, buna göre, her üç öğrenciden birinin haftada bir kez zorbalığa maruz kaldığının tespit edildiğini açıkladı. Pişkin, zorbalık yapan öğrencilerde erkek oranının, zorbalığa maruz kalan öğrencilerde ise kız oranının yüksek olduğuna dikkat çekti.


    http://www.radikal.com.tr/7346087346080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.