Haiti'de caddeler cesetlerle dolu

Haiti'de caddeler cesetlerle dolu
Haiti'de caddeler cesetlerle dolu
Şiddetli depremin vurduğu Haiti'nin Devlet Başkanı Rene Preval, depremde ölen 7 bin kişinin gömüldüğünü söyledi.PORT-AU-PRİNCE - Haiti Devlet Başkanı Rene Preval, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Şimdiden bir toplu mezara 7 bin kişiyi gömdük" dedi. Preval açıklamayı, depremden sonra ülkeyi ziyaret eden ilk lider olan Dominik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Leonel Fernandez'i havalimanında karşılarken yaptı.

Fernandez de Haiti'nin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden birinin ölülerini gömerken yardım almak olduğunu söyledi. Kızılhaç depremde 45-50 bin kişinin ölmüş olabileceğini bildirmişti.

Haiti'nin başkenti Port-Au-Prince'deki 8 hastanenin hasar gördüğü, yaralıların komşu Dominik Cumhuriyeti'nde tedavi edildiği bildiriliyor.

Kurtarma çalışmalarına yabancı ülkelerden gelen ekipler destek veriyor. Doktorlar, arama köpekleri, askerler ve kurtarma ekipleri çaresizlik içindeki Haitililere yardım etmeye çalışıyor. ABD, Çin ve Fransa'dan gelen kurtarma ekipleri yıkıntılar içinde canlı arıyor.

CADDELER CESETLERLE DOLU
Port-Au-Prince'de caddelerin cesetlerle dolu olduğu, Genel Hastanenin morgunun otoparkına ise yüzlerce cesedin getirildiği bildiriliyor. Kentin güvenliğinden sorumlu Brezilyalı barış gücü askerleri toplu defin hazırlığı yapıyor.

Depremin ardından yardımların kendilerine ulaşmadığından şikayet eden kızgın Haitililer ise cesetlerle yollara barikatlar kurdu.


Yardımların Haiti'nin başkentine gelmeye başlamasıyla birlikte havaalanındaki yetersizlikler de gün yüzüne çıktı. Port-Au-Prince'deki uluslararası Toussaint L'Ouverture havaalanına sivil uçuşların yapılmaması istendi, kontrol kulesinin çalışmadığı havaalanında uçaklar için yakıt sıkıntısı yaşandığı kaydediliyor.

İNSANLAR SU İÇİN SAVAŞIYOR
Yardım görevlisi Fevil Dubien, depremden sağ çıkanların gıda ve su sıkıntısının büyük olduğunu belirterek, insanların su için adeta savaştığını ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama da Washington'da yaptığı açıklamada, Haiti'ye ilk aşamada 100 milyon dolar vererek, ülke tarihinin en büyük yardım çalışmalarından birini başlattıklarını söyledi.

ABD'nin Güney Komutanlığı ise Kuzey Carolina'dan Haiti'ye gidecek 900 askerden 100'ünün Haiti'ye indiğini, hafta sonunda da 2 binden fazla deniz piyadesinin bu askerleri takip edeceğini duyurdu.

DÜNYADAN YARDIM YAĞIYOR
Dünyanın dörtbir yanından uçaklar dolusu gıda, su, çadır, battaniye, su temizleme aletleri, enkaz temizlemek için ağır vasıtalar, helikopterler ve diğer taşıma araçları Haiti'ye ulaşırken, yüzlerce arama-kurtarma, tıp ve diğer alanlarda uzman kişiler de yardım için bölgeye gelmeye devam ediyor.

Yardımlar yoğunlaşmasına rağmen, yollar, havaalanı ve limanın yetersizliği yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında sorun yaratıyor. Haitili havacılık yetkilileri, dün akşam saatlerine kadar 60 yardım uçağının Haiti'ye vardığını, ancak doluluk nedeniyle başkentteki havaalanında trafiğin tıkandığını, dönüş için yakıt sıkıntısı çekilmesi nedeniyle ABD'den yapılan sivil uçuşların tamamının geçici olarak durdurulduğunu ifade etti.

SİLAH SESLERİ VE YAĞMALAMA
Bu arada, ülkede bulunan Brezilyalı bir sivil toplum kuruluşunun sözcüsü Valmir Fachini, Port-au-Prince sokaklarında nereden geldiği belli olmayan birçok silah sesi duyulduğunu ve depremde kısmen yıkılan süpermarketlerin yağmalandığını anlattı.

Öte yandan, Birleşik Krallık Kalkınma Bakanı Douglas Alexander, Haiti'ye 6.87 milyon Euro'luk bir yardım fonu tahsis edildiğini belirterek, bu yardımın Haiti'de insani yardım operasyonlarının başlamasına yardım etme olanağı vereceğini söyledi.


KIZGIN HAİTİLİLER CESETLERLE YOLLARA BARİKATLAR KURDU
Haiti’deki şiddetli depremin ardından yardımların kendilerine ulaşmadığından şikayet eden kızgın Haitililerin cesetlerle yollara barikatlar kurduğu bildiriliyor. Time dergisinin foto muhabiri Shaul Schwarz, kentin merkezinde cesetler ve kayalarla kurulan en az 2 barikat gördüğünü söyledi. Schwarz, yardımların ulaşmamasından bıkan Haitililerin cesetlerle yolları
kapatmaya başladığını ifade etti.


  http://www.radikal.com.tr/97471397471310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Batı'nın en fakir ülkesi, en zengin ülkeden bir kaç yüz kilometre uzakta - Çetin Erdoğan

  Nüfusun %80 ni günde 2 Dolar dan az gelire sahip. Çalışabilecek durumdaki insanların % 50 den fazlası işşiz. Önce Ispanyol sonra Fransız sömürgecileri 19. Yüzyıla kadar bölgenin en verimli topraklarına sahip ülkelerinden biri olan Haitı'nin adeta kanını emmişler. Ve her zaman yaptıkları gibi, sıkılmış limon kabuğuna çevirdikleri ülkeye 'bağımsızlık' hediye etmişler. İlahi adalet de yine her zaman olduğu gibi sömürgeçileri aratmıyor. Nerde yoksul ülke varsa oranın fay hatlarını kırıyor, oralara tsunami gönderiyor. Ölü sayısının 140 binden fazla olması bekleniyor. Ölenler artık acı çekmiyor ama başta çocuklar olmak üzere gerıde kalan milyonlarca insan dayanılmaz acılar içinde kıvranıyor, üstelik hiçbir umutları yok. Bütün bunlar, en zengin Batı ülkesi olan ABD'nin bir kaç yüz kilometre uzağında yaşanıyor. Irak, Afganistan, Vıetnam'a trilyonlarca Dolar gömen ABD, 550 mılyon Dolarcık yardım yapacağını açıkladı. Biz de yardım edelim. Zengin sanatçılarımız, iş adamlarımız kesenin ağzını açsın. Almanya'da olduğu gibi, yardım kurumları, çevrildiği zaman 5 TL bağışı telefon faturasına yükleyen telefon hatları kursunlar. Onlar da bizim insanlarımız, bizim çocuklarımız.

  kimileri eşit doğar kimeleri ise bir toplu mezara gömüler... - herodot cevdet

  bazan insanoğlunun vicdanını üzerine sifonu çektiğini unutuyorum ve ne mutlu diyorum kendi kendime her şey güzel olacak..biliyorum geçici de bir hulya bu?ama n'eylersin umut etmek bile yetiyor kimi zaman..ama işte böyle bir olay vuku bulduğunda kime neyi soracağını unutuyor insan.ee hani evrensel insan hakları anlayışı hani eşitlik çığırtkanlığı yapanlar bu ne peki?bu olanlar ne ifade ediyor acaba size?neyi gözden kaçırdık da bi yerde aynı şiddetdeki bir deprem de kimse ölmezken başka bir yerde onbinler ölüyor ve bir daha hatırlanmayacak bir şekilde toplu mezarlara gömülüyor.yoksa bahsettiğiniz yılmadan savunuculuğunu yaptığınız eşitlik sadece sizler için mi?eşitler arasındaki bir eşitlikten mi bahsettiniz de biz anlamadık...yazıkk..

  Tahiti, Haiti ahiti... - TanrıBaba

  Aynı deprem en büyük köyümüz İstanbul'da olursa kaç kişi ölebilir? Hemen söyleyeyim, araştırmacılar en az 100.000 kişi ölür demekte... Bence tüm depremlere yaklaşırken, aynı depremin bizim hayatımızda nelere yol açabileceği? Yani bir deprem anında Haiti' li leşecekmiyiz? Haitil' li leşmeyecekmiyiz?

  Ya tanrılar nerede? - postmortal

  Haitilileri akşam saatlerinde yakalayan bu acımasız tabiat olayı, insanların yüce!!! koruyucularını, allahlarını, musa- isa ve de muhammedlerini gece uykusunda yakalamış olmalı. Acılarını yüreğimde hissediyorum. İleriye yönelik önlemlerini almaları temenisiyle haiti halkını selamlıyorum.

  Duyarsizligimiz - ohabey

  Insanliktan kardeslikten en cok dem vurulan bu gazetede bile Haiti depremi ne en cok okunan ne de en cok yorumlananlar arasinda. En cok okunan haber 'Beyonce'nin en utanc verici sovu' en cok yorumlanan haber Oral Calislar'in AKP'yi ovdugu yazi.

  MAALESEF - chinaenb

  Geçen de Ali Kırca söylüyordu. Herkesin depremi kendine... gibi bir dünyada yaşıyoruz.

  FUKARALIĞIN YARATTIĞI, ACILARLA DOLU BİR CESET TARLASI. - akçakaya

  9 000 000 nüfuslu %95'i siyah olan "Haiti, Kuzey ve Güney Amerika'da, Amerika Birleşik Devletleri'nden sonra bağımsızlığını ilân eden ikinci ülkedir. Haiti bağımsızlığına rağmen 1826'da Panama'da yapılan bağımsız Amerika ülkeleri toplantısına dahil edilmedi ve ABD tarafından 1862'ye kadar tanınmadı. I.Dünya Savaşı'nda 1915 yılından 1934'e kadar ABD Haiti'yi işgal ve kontrol altında tuttu. Haiti 20.yüzyıl boyunca da darbeler, katliamlar ve iç savaşlardan kurtulamadı. İşte 7 büyüklüğünde ki depremin yerle bir ettiğ ve 50 000 insanın öldüğü söylenen fakir Haiti. Yağmur yağar fakirin evi akar...Rüzgar olur fakirin çatısı uçar...sel olur fakirin evini götürür...toprak kayması olur fakirin evi çöker....Deprem vb. felaketler olur altında fakir kalır. Yeryüzünde açlık ve yoksulluğun tüm yükünü fakirler çeker. Yani fakirlik zor, fakirlik başa bela...Japonya'da aynı 7,2 büyüklüğündeki bir depremde 3 kişi ölüyor. haiti'de 50 bin. Asıl ve çarpıcı çelişki burda.