Hak aramaya mahkûmiyet

KESK lideri Tombul ve dört sendika başkanının aralarında bulunduğu 11 kişi, 'izinsiz gösteri'den 15'er ay ceza aldı, ayrıca memurluk yasağı da geldi.

ANKARA - 2005'te düzenlenen 'büyük eğitim yürüyüşü' nedeniyle açılan 23 sanıklı dava dün sonuçlandı. 12 sanık hakkında beraat kararı veren mahkeme, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer, eski Büro Emekçileri Sendikası (BES) Genel Başkanı Bülent Kaya, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Başkanı Köksal Aydın, Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı İbrahim Fehmi Kütan, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Emir Ali Şimşek ile sendika şube başkanlarından Özgür Bozdoğan, Abdullah Çiftçi, Murat Kahraman ve Erkan Sümer'i bir yıl üçer ay hapis ve 407'şer YTL para cezasına çarptırdı.
Memuriyete son
Ayrıca sanıklar hakkında devlet memurluğu hakkını kaybettirme dahil yasaklılık yaptırımlarına da hükmeden mahkeme, 11 sanığın cezasını erteledi. Ancak daha önce ertelenen davaları bulunduğu için, Tombul ve Kütan'ın cezaları ertelenmedi. Böylece bu sendikacılar, çifte hapis tehdidiyle yüz yüze kaldı. Mahkûm edilen genel başkanlardan Dinçer kararı Radikal'e şöyle değerlendirdi: "Valiliğin anti-demokratik tutumunun etkili olduğu, polis fezlekesine dayalı bir cezalandırmanın hukuki olmadığını düşünüyoruz."