Hak-İş, 1 Mayıs'ı Konya'da kutlayacak

Hak-İş, 1 Mayıs'ı Konya'da kutlayacak
Hak-İş, 1 Mayıs'ı Konya'da kutlayacak
Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Arslan: "1 Mayıs için Taksim olmazsa olmaz alanlardan sayılamaz. Taksim'in kutsiyeti söz konusu olamaz. Biz Taksim'i diğer alanlar gibi bir alan görüyoruz."

RADİKAL - Hak- İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Konya'da kutlayacaklarını belirterek, "1 Mayıs için Taksim olmazsa olmaz alanlardan sayılamaz. Taksim'in kutsiyeti söz konusu olamaz. Biz Taksim'i diğer alanlar gibi bir alan görüyoruz" dedi.

Arslan, ziyaret için geldiği Hizmet-İş Sendikası Elazığ Şubesi'nde gazetecilere 1 Mayıs kutlamaları ve taşeron işçilerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Son zamanlarda taşeron işçiliği konusunun tartışıldığını belirten Arslan, taşeron işçiliği kavramının 4857 Sayılı İş Yasası'nın açık hükmüne rağmen, yasanın belirlediği ve hedeflediği sınırın dışına çıkılarak yaygınlaştırıldığını ifade etti.

Türkiye 'nin bu sorunun çözümü için İş Sözleşmesi hükümlerine göre hareket etmesi gerektiğini, taşeron uygulamasına ihtiyaç duyulan yerlerde 4857 Sayılı Kanun'un ikinci maddesindeki esaslara bağlı kalarak, alt iş veren uygulamasının gerçekleştirilmesi gerektiğini anlatan Arslan, "Bu iki düzenlemenin bize verdiği haklar var. Birincisi, kamu iş yerinde bir toplu iş sözleşmesi varsa, sözleşmesinin tarafı olan sendikaya taşeron işçiler üye olursa, sözleşmenin bütün hükümlerinin taşeron işçiler için de uygulanması gerekiyor. Maalesef bu konuda bir sorun var. Bugün bunu aşamıyoruz" dedi.

Arslan, konfederasyon olarak 1 Mayıs kutlamasını da Konya'da gerçekleştireceklerini bildirdi. Konya'ya uzak illerde Memur-Sen ile birlikte il bazlı kutlamalar düzenleyeceklerini kaydeden Arslan, 1 Mayıs'ın kendileri için birlik, beraberlik ve dayanışma günü olduğunu vurguladı.
AA