Hak mı dediniz?

Öğretmenler Günü'nde öğretmene 'hak isteme' yasağı geldi. Milli Eğitim, öğretmenlerin sendika eylemlerine katılmaması için önlem alınmasını istedi.
Okul yönetimleri öğretmenlere tam gün mesai yaptırdı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı, 18 Kasım'da milli eğitim müdürlüklerine gönderdiği genelgede, öğretmenlerin sendikalarca yapılması planlanan eylemlere katılmaması uyarısında bulundu.
Müdürler, okul yöneticileri ile bir araya gelerek 24 Kasım'da öğretmenlerin eyleme katılacak boş vakti kalmaması için önlem alınmasını istedi. Dün birçok okulda, geleneksel 'yarım gün' uygulaması yapılmadı. Bakan Hüseyin Çelik'in imzasını taşıyan genelgede, eğitim sendikalarının üyelerini, Öğretmenler Günü'nü kapsayan hafta içinde iş bırakma, toplu olarak işe gelmeme, viziteye çıkma gibi eylemlere davet ettiği anımsatıldı, yönetici ve öğretmenlerin okul içi ve dışında bireysel ya da toplu olarak izinsiz sosyal veya siyasi eylemlere katılmasının, eğitim kurumlarına zarar verdiği, çok az da olsa öğretmen veli ve öğrenci arasındaki huzur ve güven ortamını zedelediği belirtildi. Milli eğitim müdürleri de okul yöneticilerinden, eğitimcilerin eylemlere 'katılamaması' için tedbir alınmasını istedi. Ve özellikle büyükşehirlerde, öğretmenler gününde genellikle yarım gün çalışan öğretmenlerin birçoğu dün alınan önlemler çerçevesinde tam mesai yaptı.
'Uyarı ve telkin yapılmalı'
Genelgede özetle şöyle denildi: "Milli eğitim müdürlüklerince, eylemlere katılan öğretmenlerimizle yakından ilgilenerek uyarı, telkin ve bilgilendirme yapılmalı. Huzur içinde eğitim-öğretim için her türlü tedbirin alınması hususunda gereğini rica ederim."
'Sendika sorumlu olacak'
Ankara Valiliği de yaptığı açıklamada, Eğitim-Sen'in yarın Ankara'da yapacağı Büyük Eğitimci Yürüyüşü eyleminin izinsiz olduğunu, 'meydana gelebilecek olaylardan sendika yönetim kurulunun sorumlu olacağını' bildirdi. Açıklamada, "Güvenlik güçlerimiz eylemi engellenmek zorunda kalacak, düzenleyen ve katılanlar haklarında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na ve ilgili mevzuata muhalefetten gerekli yasal işlemler yapılacak" denildi.
'Talep insani Çelik eyleme'
Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, eğitimcilerin çok haklı ve somut talepleri olduğu için sokaklara çıktığını belirterek, şunları söyledi: "Bu eyleme katılan öğretmenlerin karşılaşacağı en küçük sıkıntının sorumlusu Milli Eğitim Bakanı Çelik olacak. Taleplerimiz insani. Cumartesi günü Ankara mitingini izinli mitinge dönüştereceğiz, bize katılsın."
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul da on binlerce eğitim emekçisinin, önceden belirlendiği gibi eyleme geleceğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7641737641730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.