HAK-PAR'dan 'Biji Barzani'

Irak Kürtlerinin federasyon talebi, Hak ve Özgürlükler Partisi'nin
(HAK-PAR) 1. Olağan Büyük Kongresi'ne de yansıdı.

ANKARA - Irak Kürtlerinin federasyon talebi, Hak ve Özgürlükler Partisi'nin
(HAK-PAR) 1. Olağan Büyük Kongresi'ne de yansıdı. Kongrede, Kürdistan Yurtseverler Birliği lideri Celal Talabani ve Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesud Barzani'nin Kürtçe mesajları ayakta alkışlandı, 'Biji Barzani' sloganları atıldı.
Kürtçe konuşma krizi
Dün yapılan kongre Kürtçe kriziyle başladı. Açılışı Kürtçe yapmak isteyen Genel Başkan Yardımcısı Reşit Deli'nin konuşmasına, polisler, "Kongrede Kürtçe konuşmak yasak" diyerek müdahale etti. Deli, "Ben konuşmamı yapacağım, siz gerekli işlemi yaparsınız" diyerek, Kürtçe ve Türkçe konuşmasını tamamladı.
Kongreye sağlık sorunları nedeniyle katılamayan Genel Başkan Abdulmelik Fırat, bir mesaj gönderdi. Mesajına Kürtçe başlayıp Türkçe devam eden Fırat, Diyarbakır il kongresinde delegeleri Kürtçe selamlayarak bölücülük yaptığı gerekçesiyle hakkında dava açıldığını anımsatarak, şunları kaydetti: "Bu sistem ve bu sistemi yönlendiren yöneticiler tuzakçı ve hilekâr. Hâlâ ülkemizi despot ve totaliter kafalı insanlar yönlendirmekte.
Türk kardeşlerimizin Anadolu'ya göç etmelerinden sonra, bu ülkede bin seneye yakın beraber yaşayarak gelmişiz. Nasıl olur da bir insan kardeşini insanlık değer ve haklarından mahrum bırakır? Böyle kimselerin insanlıktan nasibi yoktur." Türk bayrağının asılmadığı ve İstiklal Marşı'nın okunmadığı
salonda 'Kürt sorununun demokratik çözümü ve insan hakları için mücadele edenler' adına saygı duruşunda bulunuldu.