Hakan Fidan için soruşturma talebi

Hakan Fidan için  soruşturma talebi
Hakan Fidan için  soruşturma talebi

Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği, Malatya Erhaç Hava Üssü’nden 22 Haziran 2012’de havalandıktan sonra Doğu Akdeniz’de uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürüldüğü iddia edilen keşif uçağıyla ilgili soruşturma başlattı. Savcılığın, ‘ihmal ve kasıt’ iddiaları nedeniyle MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında da soruşturma açılması için Başbakanlık’a yazı yazacağı öğrenildi.
Düşürülen uçakta şehit olan Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un ailesi tarafından uçağın düşürülmesinde ihmal ve kasıt bulunduğu gerekçesiyle yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından soruşturmanın başlatıldığı öğrenildi. Başsavcıvekilliği, düşürülen uçakta şehit olan pilotlar Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy’un yapılan otopsi raporları ile askeri savcılığın hazırladığı bazı bilgi ve belgeleri istediği öğrenildi. Başsavcıvekilliği ayrıca, ailenin hakkında suç duyurusunda bulunduğu MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında da soruşturma açılabilmesi için Başbakanlık’a yazı yazacağı belirtildi.
Şu anda şehit pilot Aksoy’un ailesi suç duyurusunda bulunurken, şehit pilot Ertan’ın babası Ali Ertan’ın da önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.
Hakan Fidan hakkında daha önce de İstanbul Özel Yetkili Savcılığı, ‘KCK operasyonları’ nedeniyle soruşturma izni istemiş ancak Başbakanlık’tan izin çıkmamıştı.