@ismailsaymaz

'Hakareti tekrar etmekten tutuklanmasına...'

'Hakareti tekrar etmekten tutuklanmasına...'
'Hakareti tekrar etmekten tutuklanmasına...'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan Arif Buğra Aydoğan, bir üst mahkemeye yapılan itiraz sonucu serbest bırakılmıştı.

ÖDP Parti Meclisi Üyesi Onur Kılıç'ın "Cumhurbaşkanı hakaret" iddiasıyla tutuklanmasını protesto ettiği için Manisa'nın Akhisar ilçesinde Salih Kara cezaevine gönderilirken; Kara hakkındaki karara kızıp Facebook hesabında aynı sloganı paylaşan Tokatlı Önder Konuk da aynı suçtan demir parmaklıklar arkasına konuldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – ÖDP Tokat Merkez İlçe Başkanı Önder Konuk, arkadaşlarına açık olan Facebook hesabında, Özgecan Arslan’ın öldürülmesi sonrası yas günü ilan edilmeyişine itiraz ettiği paylaşımında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında “Lan” dediği için de sorgulandı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Tokat Merkez İlçe Başkanı Önder Konuk, Facebook’taki paylaşımları nedeniyle önceki gün “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla gözaltına alındı.

Bir çocuk babası olan Konuk, sadece arkadaşlarına açık olan yorumlarından sorumlu tutuldu. CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’ün, Özgecan Arslan’ın öldürülmesinden sonra attığı “Özgecan’ın katilleri sadece üç kişi değil, Erdoğan’dır” şeklindeki tweet’ni paylaştığı, İç Güvenlik Yasa Tasarası hakkında yorum yaptığı, Akhisar’da aynı suçtan tutuklanan Salih Kara’dan sonra “Hırsız, katil Erdoğan’a bir tutuklama daha” diye yazdığı, Birgün gazetesinde yayınlanan “Diktatörlük yasasına karşı direniş haktır” başlıklı yorumun linkini verdiği için suçlandı. Ayrıca çeşitli paylaşım ve yorumlarında Erdoğan’ın hakkında “katil” ve “hırsız” dediği ve “Lan” diye hitap ettiği için sorgulandı. Konuk, Tokat Sulh Ceza Hakimliği’ndeki ifadesinde şunları söyledi:

Ahmet İnsel yazdı. "Hakaret suçu bir diktatörlük aracına dönünce"

“Akhisar’da Silah Kara, ‘Hırsız, katil Erdoğan’ dediği için tutuklanmıştı. Bu haberi profilimde paylaşarak, altına yorum yazıp tepkimi gösterdim. İç Güvenlik Yasası’nın TBMM’den geçmesi halinde barbarlık olacağını düşündüğümden bu şekilde paylaşımda bulundum. Kendi görüşüm doğrultusunda inandığım gerçekleri söylüyorum ve bunu arkadaşlarımla paylaşıyorum. Ben Cumhurbaşkanı’na hakaret etmedim. Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan gibi ölümlere neden olan polisleri savunması ve müdahale emrini bizzat kendinin verdiğini söylemesi nedeniyle ‘Katilsin’ demiştim. Hırsızlığı da son bir yılda gelişen, bakan, başbakan ve çocuklarına kadar uzanan olaylar nedeniyle söylemiştim. Cumhurbaşkanına ‘Lan’ kelimesini de Özgecan’ın ölümünden sonra yas ilan edilmemesinden dolayı tepkimi göstermek için söylemiştim. Çünkü Suudi Arabistan kralının ölmesi nedeniyle Türkiye ’de bir günlük yas ilan edildiği halde Özgecan’ın ölmesi nedeniyle yas ilan edilmemesi bende tepki oluşturdu. Benim sömürüsüz ve sınırsız bir dünya görüşüm vardır, bunun için mücadele edeceğim. Kendi bildiğim doğruları söyleyeceğim. Ben siyasilerin eleştirilebileceğini düşünüyorum. Eleştirimi yaparım, amacım haraket değildir.”
Konuk’un avukatı Özgün Dinç de müvekkilinin demokratik hakkını kullandığını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadına göre bir tutuklama nedeninin olmadığını belirtti. Buna rağmen Konuk, Tokat Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

ÖDP’lilere yönelik “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yapılan tutuklama dalgası, 12-13 Şubat’ta İzmir’de Onur Kılıç’la başlamıştı. Kılıç’ın tutuklanmasını protesto ettikleri ve aynı sloganı attıkları iddiasıyla Edirne’de Kadir Yavaş, Akhisar’da Salih Kara, Gebze’de Arif Buğra Aydoğan tutuklanmıştı. Yavaş ve Aydoğan birer gün sonra tahliye edilmişti.

Laz Marks da 'Erdoğan'a hakaret' suçlamasıyla gözaltına alındı!

ÖDP Manisa İl Başkanı Gezen, gözaltına alındı

ÖDP İl Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaretten gözaltını alındı


  http://www.radikal.com.tr/129745712974578

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bir soru - keryil

  sayet cumhurbaskani bu odp'li gence "lan var ya sen katilsin, hirsizsin" dese hakaretten dava acilacak miydi? yoksa her zamanki gibi istedigini soyleyecek ama zerre tepki gormeyecek mi? ben kendisinin lan, katil ve hirsiz dedigi insanlari hatirliyorum, hepimiz hatirliyoruz. daha gecen gun hashasi dedi en basiti. yoksa bu ulkede kendisine saray yaptiran ve 13 yildir ulkeyi yoneten adam ayni zamanda en buyuk hukuki zirha mi ihtiyac duyuyor? neden bu ulkede cumhurbaskanina (veya tayyip bey o sirada hangi makami isgal ediyorsa ona) hakaret halkin geri kalanina hakaretten hem daha buyuk bir suc hem de citasi daha dusuk bir suc? kepazeliktir bu, acik. turkiye'nin en guclu adaminin egosu incinmesin diye devlet organlarini kullanmasi, kraldan cok kralcilarin onun adina alinmak icin yarismasidir.

  Özgürlük ve hakaret - Ad Honorem Dei

  Siyasetçiler de dahil tanınmış kişilerin ortalama vatandaşa göre eleştiriye çok açık olması gerekir. Sorun eleştiri ile hakaret arasındaki hassas sınır. Bir politikacıya "x'in katilisin" demekle, "x'in öldürülmesinde Politikacının davranışlarının da, söylemlerinin de etkisi olmuştur" demek aynı şey değildir. Birincisi hakaret olarak görülebilirken, ikincisi politikacının katlanması gereken bir eleştiri, düşünce açıklaması olarak değerlendirilebilir. Elbette, kullanılan ifadelerin içinde geçtiği, ortam ve metnin tümü ve türü (bilimsel veya sanatsal anlamında) de önemli. H.Aygün'ün ifadesi hakaret ama bu Tokat'lı arkadaşınki düşünce özgürlüğü olarak görebilir.

  bir şey hariç herşeyi eleştirebilirsin - user407815

  bu ülkede cumhurbaşkanı hariç herşeyi eleştirebilirsin.

  saygınlık - user383887

  Bir sor bakalım; NEDEN PROTESTO EDİYORLAR? Onur Kılıç'ın "Cumhurbaşkanı hakaret" iddiasıyla tutuklandı. Bunu protesto eden Salih Kara da tutuklanıp cezaevine gönderildi. Bu karara kızıp Facebook da aynı sloganı paylaşan Önder Konuk da Aynı suçtan tutuklanıp demir parmaklıklar arkasına konuldu. İnsanlar hangi makam ve mevkide olurlarsa olsun saygınlığı kendi kazanır.

  - user487637

  Ülkemiz nereye gidiyor ne kadar yanlış

  TOPLUMSAL BİLİNÇ - m.rozbilen

  Örgütlü toplum ve toplumsal bilinç gelişmedikçe tek tek avlanmaktan kurtulamayız. Herkes çıkıp ister bağırsın ister dilekçe ile kendisini ihbar etsin bu suçu ben de işliyorum demedikçe" teker teker tutuklanmaktan kurtulmak mümkün değil. Unutmayın bireyin değil toplumun gücü var. Kınama ile hakaret'i ayni derecede görüp ifade özgürlüğünü rafa kaldıran zihniyet aslında yavaş yavaş kendi sonunu hazırlıyor. Telaşesi ve korkusu bundan. Güvenlik müvenlik paketlerinin yürürlüğe konulmaya çalışılması boşuna değil. Dünya ne diktatörler gördü, hepsinin sonu hazin.

  Hakaret suçlaması nedeniyle gözaltılar artıyor. - user1002376

  Garip bir durum var. Nefret, şiddet ve hakaret suçlarında hatrı sayılır artışın izahı gerek. Toplum psikolojisi ve sosyoloji üzerine çalışanlar neredesiniz?