Hakikatleri anlatacak gençler aranıyor

Hakikatleri anlatacak gençler aranıyor
Hakikatleri anlatacak gençler aranıyor
Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, insan hakkı ihlallerini araştırmak isteyen 18-25 yaş arası gençlere destek için yeni bir program başlattı.

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, kitlesel ve sistematik insan hakları ihlallerini topluma anlatmak ve tarihsel adaletsizliklere karşı mücadele etmek isteyen gençleri Geçmişten Öğrenmek, Bugünü Değiştirmek Programı’yla üretmeye çağırıyor.
Amaç zorla kaybetme ve yerinden etmelerden katliamlara, gözaltında tecavüzden, suç işleyen devlet görevlilerinin cezalandırılmamasına kadar gençlerin çok boyutlu insanlık suçları hakkında bilgi ve duyarlılıklarının gelişmesini sağlamak.
2011’de kurulan merkez, “Gençler yetişkinlere göre değişime daha açık ve yapısal adaletsizliklerin devam etmesinin önüne geçmeleri mümkün. Toplumun geçmişe ilişkin hakikatleri öğrenmesini sağlayacak yaratıcı fikirleri var” anlayışıyla program başlattı.
Proje kapsamında 18-25 yaş arasındaki gençlerin 2-4 kişilik gruplar kurarak geçmişteki hak ihlalleriyle ilgili hakikatleri, mağdurların taleplerini anlatan, barışçıl, kâr amacı gütmeyen, uygulanabilir, çoğaltılabilir ve mümkün olduğunca tabana ulaşan projelerle programa başvurmaları bekleniyor.
Başvurular sonucunda jürinin seçimiyle beş projeye destek verilecek. Seçilen projelerin geliştirilmesi ve gerçekleşmesi için proje ekiplerine destek verilecek. Önce eğitim verilip proje gruplarının geçmişle yüzleşme alanıyla ilgili bilgi birikimini arttırılacak ve seçilen projeler geliştirilecek, uygulanacak 5 projeye 1000-3000 TL arasında maddi destek verilecek.

Son başvuru tarihi 21 Ekim. Daha ayrıntılı bilgi ve başvuru formu: http://www.hakikatadalethafiza.org, 0212 243 32 27, genclik@hafiza-merkezi.org


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Proje

  ,

  suç

  ,

  adalet

  ,

  eğitim

  ,

  Karşı

  ,

  hafıza