Hakim adayı 'bilgisayar batarya çeşitleri'ni bilemeyince elendi!

Hakim adayı 'bilgisayar batarya çeşitleri'ni bilemeyince elendi!
Hakim adayı 'bilgisayar batarya çeşitleri'ni bilemeyince elendi!
Avukat Adem Sevilmiş, 22 kez adli ve idari yargı hakimlik-savcılık sınavını kazanmış ve her seferinde mülakatta elenmiş

Radikal.com.tr - Hâkim ve savcı adaylığı sınavında giren Hazine avukatı Adem Sevilmiş'e "elma ağacının dikim mesafesi", "dizüstü bilgisayar batarya çeşitleri"ne ilişkin sorular sorulduğu ortaya çıktı. Sevilmiş, 22 kez adli ve idari yargı hakimlik-savcılık sınavını kazanmış ve her seferinde mülakatta elenmiş.

22 KEZ KAZANDI

Gökçer Tahincioğlu'nun Milliyet gazetesinde yer alan haberine göre, Iğdır Tuzluca doğumlu Sevilmiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2003’te mezun olduktan sonra Hazine avukatlığına başladı.
2003’ten bu yana hakimlik-savcılık sınavlarına giren Sevilmiş, 22 kez yazılı sınavı kazanarak mülakata girmeye kazandı ancak bu sınavların tamamında elendi. Son olarak, avukatların girdiği idari hakimlik sınavında 10. olan Sevilmiş, bu sınavın mülakatında da başarısız bulundu.

HEYETE SORDU YANITI ALDI


Girdiği 12. mülakatın kameralı yapılmaması nedeniyle dava açan ve bu nedenle yeniden “özel olarak kamerayla yapılan” sınava çağrılan Sevilmiş’e, laptop bilgisayarların batarya çeşitleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk dış borcunun ne kadar olduğu soruldu.
Deneyimi nedeniyle Osmanlı sorularına ve “Bilgisayara Giriş” kitabına bile çalışan Sevilmiş, bataryanın çeşidini bilemedi ve elendi.

Sevilmiş, farklı sınavlarda, elma ağaçlarının dikim mesafesi, iyi bir bahçe için meyve ağaçlarının nasıl çeşitlendirilebileceği gibi sorularla da karşılaştı.

Girdiği mülakatların birinde anne ve babasının yaşlı olduğunu, durumuna üzüldüklerini, alınmama sebebini öğrenmek istediğini bildiren Sevilmiş, sorusuna yanıt bulamadı. Ancak daha sonra bir siyasi , kendisine, dosyasında gayrıresmi bilgiler bulunduğunu ve mülakatı asla geçemeyeceğini söyledi. Buna rağmen vazgeçmeyen Sevilmiş, 4 Ekim’de yeniden mülakat sınavına girecek.


  http://www.radikal.com.tr/1144046114404621

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ALIŞMAK - antivürüs

  Özal,"Alışırlar!"demişti de inanmamıştık.Yorumları okuyunca ne kadar alıştığımızı gördüm; yani artık hepimiz ağlanacak halimize gülüyoruz.

  adiyez sana söylüyorum - mertonturk

  senin kardeşine yapılan haksızlığa karşı çıkamadığın için, başkası kendisine yapılan haksızlığa karşı çıkınca sana dokunuyor. çünkü korkak olduğunu hatırlıyorsun. sen de karşı çık kardeşim bu haksızlıklara o zaman. sırf akp ye karşı gelmemek için başjkasına yapılan haksızlığı da hakmış gibi göstermeye çalışma.

  Ne oluyor kardeşim ? - sks222

  22 sınav kazanmakla hakim olunur mu ? 3. köprü yapmadık mı ? Otobanların yanına ağaç dikmedik mi ? Havaalanı yapcez, çok ihracat yapıyoruz. Daha ne istiyorsunuz ya. Daha ne ? Ya biber gazlayın şu avukatı of yaaaa. Olmadı tıkın içeri.

  Sistem açısından yanlış bir durum yok ki - adiyez

  KPSS ye giren kardeşime (Kendisi sağlık memurudur) Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi ve coğrafya soruları soruldu. Gerçi 87 ile yerleşti o. Sağlıkçının inkılap tarihine ne kadar ihtiyacı varsa hakimin de bilgisayar bilgisine o kadar var. Şu an tüm sınavlar bu şekilde yapıl mıyor mu? Sanki farklı bir durum varmış gibi zıplıyorsunuz.

  Gerekçesi açık - Dedemkorkut

  Eğer birisi avukata, dosyasında sınavı kazanmasına mani, (resmi olmayan) bilgiler olduğunu söylemişse bunu, elma ağacının dikim mesafesiyle, bilgisayar bataryasını bilememekle izah etmek geresizdir.

  ÇOK ALAKALI - hektor62

  Yani bu adam ileride açık kalp ameliyatı yapmak zorunda kalabilir efendime söyleyeyim Adliyenin bahçesine Elma fidanı ekmek zorunda kalabilir değilmi o yüzden bu soruları tabiki bilmesi gerekirdi.

  MEŞRUİYET - HARAYDIN

  Yönetme hakkının meşruluğu yönetime meşru yoldan gelmek ve yönetme gücünü meşru kullanmakla olur.Bunun birinci şartı insanların hayat hakkı ve adil davranılma ve adalet hakkından eşit yararlanmasıdır. Yazılı sınavda soru vermek, mülakatta adamına göre 99 standart kullanmak ve istediğini elemek meşruiyetini kaybetmektir. Meşruiyetini kaybeden yönetimler demokrasiyi geriletir bu da demokrasi dışı gayri meşru yönetim hırslarının canavarlaşmasına yol açar, Sisi gibi.