'Hakim bey faydalı değil sanki fay dalı'

İkinci Ergenekon Davası'nın 20. oturumuna çapraz sorguya tabi tutulan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay ile Hakim arasındaki ilginç diyalog damgasını bulduİkinci Ergenekon Davası'nın 20’inci oturumunda çapraz sorgusuna devam edilen tutuklu sanık Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından yöneltilen soruların çoğuna "Daha önce yanıtlamıştım" diye cevap verdi. Mustafa Balbay’ın "Öyle bölük, pörçük notlar ki olmadık şekilde birbirine bağlanması olağanüstü bir zorlama" diye konuşması üzerine Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, "Sizi zorlayan kızdıran sorularla karşılaşabilirsiniz. Ancak aklı selim şekilde cevap vermeniz gerekir" dedi. Bunun üzerine Mustafa Balbay da "Haklısınız. Sakin olmak faydalı ama her soru da bir ’fay dalı’ gibi efendim" diye yanıt verdi.
Silivri Cezaevi'ndeki 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada daha önce savunmasını yapan Balbay dün savcıların sorularını yanıtladı. Mahkemede yaşanan ilginç diyaloglar şöyle:
* Balbay: "Savcı emekli olursa senarist olur. Aynı zamanda yazar da olabilir
* Savcı Mehmet Ali Pekgüzel: Siz hiçbirşeyi açıklamıyor ve cevap vermiyorsunuz, gördüğümüz kadarıyla.
* Savcı Pekgüzel: Bilgisayarınızda ele geçirilen notlarda bazı kişiler hakkında bilgiler yer almaktadır. Dr. Gürbüz Çapan, Taner Akçam’la ilgili notlar da var. Açıklar mısınız? Bu notlar terör örgütünün istihbarat çalışması çerçevesinde mi alındı?
* Balbay: Bu soruya daha önce yanıt vermiştim.
* Pekgüzel: Engin Aydın’la ilişkinizi açıklar mısınız?
* Balbay: Bu soruya daha önce yanıt vermiştim.
* Pekgüzel: Erdal Şenel ile ne zaman tanıştınız?
* Balbay: Gazeteciliğin nasıl yapıldığını anlatmıştım.
* Pekgüzel: Erdal Şenel, Engin Aydın yapılan toplantıya ilişkin 'AK Parti yükseliyor. Erbakan’dan daha beterler, Cemsede yer ayırdım' şeklinde notlar var. Bu toplantıyı kim yaptı? Notlarda E.Ş. diye geçen kişi Erdal Şenel’midir? Erdal Şenel’in ’Cemsede yer ayırdım sözünü açıklar mısınız? Bu görüşmlere yapıldığında Erdal Şenel görevde miydi?"
* Balbay: Bu soruya yanıt vermiştim. Sorunun sorulma şekli ile adeta Atatürkçü olmak da terörist olmakla eş değerde gösterildiğini düşünüyorum.
* Pekgüzel: Mini Ehli-dil toplantısı... Gazi Orduevi’nde... Ev sahibi Şenel, ’ben çok karamsarım’ dedi. ’Fethullah iktidarda, biz patinaj yapmışız, CHP umut vermiyor’ şeklinde notlarınız var. Bu notlar size mi ait, notlarınızdaki sözler Erdal Şenel’e mi aittir? Mini Ehli-dil kimlerden oluşuyor?Buradaki kısaltmalar kimdir?
* Balbay: Bu toplantılara katılanlardan K.Ö. şu anda Ankara Valisi olan Kemal Önal’dır. Ankara Valisi de mi terörist. Yücel Y. TRT eski Genel Müdürüdür.
* Pekgüzel: ’Bu işi 28 Şubat'ta bitirecektik. 3 kişi planladık. Bir, Fevzi ve ben... Karadayı bizi uyuttu. Bir numara teslim olmuş durumda. Bu notlar size mi ait? Bu sözleri kim söyledi?
* Balbay: Bu soruyu yanıtladım. Tipik montajlanmış, anlamı bölünmüş notlardan biri.
* Pekgüzel: Bu konuşmadaki montajlı bölümleri açıklar mısınız?
* Balbay: Tek tek bu montajlanmış, şu montajlanmış diyemem. Anlamları bozulmuş.
* Pekgüzel: Notlarınızda yer alan ’desteklenmesi gereken yeni oluşum’ nedir? Notlarda yer alan Tuncer Kılınç’ın ’AK Parti’yi yasal yollarla durdurmak mümkün değil’ sözü doğru mudur? Bunu haber yaptınız mı? Suç oluşturacak faaliyetlerin sizinle paylaşılmasının nedeni nedir? Bu samimiyet ve güven nereden kaynaklanmaktadır?
* Balbay: Bir gazeteci hangi sözün suç olup olmadığını araştırmaz. Savcıların soruyu soruş şekli ön yargılıdır. Derin bir nefes çeksem. Bunun anlamı nedir diye soracaklar.
* Pekgüzel: Notlarınızda Mustafa Sarıgül’ün görüşmek istediği ve İ.S.’nin Sarıgül’ü desteklemek görüşünde olduğu yazıyor. Bu notlar size mi ait. Açıklar mısınız?
* Balbay: Bu soruyu da yanıtladım. Mustafa Sarıgül, CHP Genel Kurulu’nda adaydı. Bizde gazeteci olarak olup olamayacağını konuşuyorduk. Mustafa Sarıgül bugün parti kurdu, Ergenekon mu? Abdullatif Şener parti kurdu, Ergenekon mu? Hüsamettin Cindoruk iki partiyi birleştirdi, Ergenekon mu?
* Yargıç Şengün: (Balbay'ın heyecanlanarak cevap vermesi üzerine) Sizi zorlayan, kızdıran sorulara muhatap olacaksınız. Aklıselim davranmak gerekir.
* Balbay: "Haklısınız. Sakin olmak faydalı ama her soru da bir fay dalı gibi, efendim
* Pekgüzel: Notlarınızda yer alan ’Fitili ateşlemek ne demektir’ açıklar mısınız?
* Balbay: Mecazi bir anlamda söylenmiş bir sözdür. Yoksa bombayı ateşleyip beklemedim.
* Pekgüzel: Notlarınızda 'kale' ve 'merkez' olma konusunu açıklar mısınız?
Mustafa Balbay: O dönemde bir siyasi arayış vardı. İktidar bile arayış içerisindeydi. Ankara’daki en büyük mezarlığın siyasi parti mezarlığı olduğununu belirttim. Tuncay Özkan Kanaltürk’ü satmıştı. Buna kızdım ve eleştirdim. Bu kanal ulasalcıların kalesi gibiydi.
* Pekgüzel: Sendikanın 8 trilyonu nedir? Ne kadarını harcadın?
* Balbay: Yasalara sonuna kadar bağlıyız. Sendikanın 5 kuruşunu bile harcamadım.
* Pekgüzel: Siz açıklamıyorsunuz, hiçbir şeye cevap vermiyorsunuz gördüğümüz kadarıyla. Tuncay Özkan ile ilgili notlar var, bunları siz mi tuttunuz?" dedi.
* Yargıç Şengün: (Tutuklu sanık Tuncay Özkan oturduğu yerden konuşunca) Burası kahvehane değil...