'Hakim bey, müsaade edin beni dolandıranı döveyim'

Bursa'da 11 sanıklı dolandırıcılık çetesi davası ilginç diyaloglara sahne oldu


Nail KAHRAMAN

BURSA - Kendilerini işadamı tanıtarak, 78 kişiyi dolandırdıkları ididasıyla 3'ü tutuklu 11 sanığın, 20 yıldan 317 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmalarına başlandı. Duruşmada sattığı danaların parasını alamadığını söyleyen mağdurlardan Akif Aydoğan, “Bunlar hayatını kararttı. Hakim bey müsade edin de beni dolandıranı bir döveyim” dedi.
Bursa Emniyet Müdürlüğü ekiplerince geçen mayıs ayında yapılan ‘Son Vurgun’ operasyonunda, kendilerini işadamı olarak tanıtıp piyasayı 3 milyon lira dolandırdığı öne sürülen eski futbolcu Sinan Hocalar ile babası Ferhat, annesi Nemsalı, kardeşi Orhan Hocalar ile dayısı Ali Ersan, polis arkadaşı Recep Salar, İlker Güler, Abidin Kalkandere, Murat Yerli, Murat Çimen ve Ufuk Sipahi’yi gözaltına alındı.
Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve dolandırıcılık suçlamasıyla sorgularından sonra adliyeye sevk edilen bu kişilerden çete lideri olduğu ileri sürülen Sinan Hocalar ile babası Ferhat ve kardeşi Orhan Hocalar ile polis memuru Recep Salar tutuklandı, diğer 7 sanık da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Recep Salar da tutuklama kararına yapılan itirazla serbest kaldı.“HAKİM BEY MÜSADE EDİN DÖVEYİM”Bursa 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın bugünkü duruşmasına tutuklu 3 sanık ile tutuksuz sanıklardan Nemsalı Hocalar, Ali Ersan ile Recep Salar katıldı, diğerleri gelmedi. Suçlamayı kabul etmeyip, kimseyi dolandırmadıklarını söyleyen sanıklar, ancak zamanında ödeme yapamadıklarını belirtti.
Duruşmada 78 şikayetçiden hazır bulunan 44 mağdur, kendilerini işadamı olarak tanıtan sanıklar tarafından dolandırıldıklarını söyleyerek şikayetçi oldu. Mağdurlardan Akif Aydoğdu, geçimini köyde hayvancılık yaparak sağladığını, sanıkların kendisine gelip fabrikalarında çalışan 400 kişiye et yedireceklerine söyleyerek parasını sonra ödemek üzere büyükbaş hayvan satın aldıklarını anlattı. Aydoğdu, “Onlara 11 bin liraya 5 dana sattım. Ödemeyi daha sonra yapacaklarını söylediler. Kılık kıyafetlerine bakınca işadamına benziyorlardı. Bana senet verince de onlara inandım. Sonra dolandırıldığımı anladım. Hakim bey bunlar yüzünden eşimden de boşandım. Müsaade edin beni dolandıranı bir döveyim” dedi. Mahkeme başkanı, “Burası adam dövme yeri değil” diyerek Aydoğdu'yu uyardı.
Yine sanıkların kendisinden büyükbaş hayvan aldığını ve parasını vermediğini söyleyen 60 yaşındaki Hacer Özger, “Sattığım dananın parasıyla umreye gidecektim. Bunlardan şikayetçiyim” dedi.
Sanıkların tahliye istemini geri çeviren mahkeme heyeti, eksik evrakın tamamlanması ve tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi. (dha)