Hakim: Bizim kızın gözü hâlâ bağlı

Yazar Temel Demirer'in 301. maddeden yargılanmasına ilişkin izin kararına iptal istemi görüşülürken duruşmaya hakiminin 'yargı bağımsızlığı' çıkışı damgasını vurdu.MESUT HASAN BENLİ

Demirer, yargılamaya izin veren eski Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in yargıyı etkilediğini öne sürünce hakim, “Değil Cumhurbaşkanı, Başbakan, ağababaları açıklama yapsa da yargı etki altında kalmaz” dedi.
Hrant Dink’in öldürülmesini protesto gösterisinde yaptığı konuşma nedeniyle Temel Demirer aleyhine TCK’nın Türklüğü aşağılamaya ilişkin 301. maddesinden dava açılmıştı. 301. maddede yapılan değişiklikle yargılama Adalet Bakanı’nın iznine bağlı hale getirilince, Demirer’in dosyası Şahin’in önüne gitmişti. Şahin de ‘Devletime hakaret ettirmem’ diyerek Demirer’in yargılanmasına izin vermişti.
Bakanlığın izin yazısındaki açıklamayla yargıya müdahale ettiğini iddia eden Demirer de bu kararın iptali için Ankara 4. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Demirer, dünkü duruşmada, “Adalet Bakanı verdiği ‘olur’la tarafsızlığını yitirmiştir. Bu yargıya müdahaledir, bu açıklama Anayasa’nın ve TCK’nın yargı bağımsızlığını düzenleyen maddelerine aykırıdır. Dönemin bakanı baştan benim suç işlediğimi kanatine varmıştır. Bu aynı zamanda yargı bağımsızlığını savunanların da davası” dedi.
Demirer’in sözlerine mahkeme başkanı Kadir Kavas, “Cumhurbaşkanı, Başbakan’ın yaptığı açıklamaları ihsası rey anlamına gelmez. Ayrıca Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın açıklamaları yargıyı etki altına almaz. Ağababaları bile söylese yargı etki altında kalmaz” karşılığını verdi.
Demirer’in, bu açıklamaları yargı adına olumlu bulması üzerine mahkeme başkanı Kavas, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu davada iptal çıkabilir, ret çıkabilir, başka sonuç çıkabilir. Ama netice itibarıyla biz geçerli mevzuatı uygularız. Yapılan açıklamalar bizi etkilemez. Her ne kadar Anayasa Mahkemesi’nin önündeki kızın gözleri açılmış olsa da bizim önümüzdeki kızın gözleri hâlâ bağlı, elinde terazi adalet dağıtıyor, adalet dağıtıyoruz.”