Hakim hem serbest bıraktı hem tutukladı!

Hakim hem serbest bıraktı hem tutukladı!
Hakim hem serbest bıraktı hem tutukladı!
Ankara'da geçen ay DHKP-C operasyonunda gözaltına alınan 30 kişi için aynı hakim tarafından verilen serbest bırakma ve tutuklama kararları içinden çıkılmaz bir kısır döngü yarattı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Ankara'da geçen ay gözaltına alınan 30 kişi için verilen son tutuklama kararı bir hukuk garabetini de ortaya çıkardı. Daha önce şüphelileri serbest bırakan hakim, bu sefer sanıkların tutuklanmasına karar veren hakim konumuna geldi. Avukatlar, hakimlerin usule uygun davranmadığı görüşünde.
DHKP-C'ye yönelik yapıldığı açıklanan operasyonların Ankara ayağında, “terör örgütü üyeliği” ve “ örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alınan 30 kişi savcılık sorgusunun ardından tutuklanma istemiyle TMK 10. Madde ile görevli 1 No'lu Hakimliğe sevk edildi.

1 NO'LU HAKİM SERBEST
1 No'lu Hakim Abdullah Bahçeci, 22 Şubat 2013 tarihinde, 9 şüphelinin tutuklanmasına karar verirken 21 kişinin tutuksuz yargılanmasına karar vermişti. Soruşturmayı sürdüren savcı, verilen serbest bırakılma kararına itiraz etti. Savcılığın itiraz kararı ile ilginç gelişmeler yaşandı.


2 NO'LU HAKİM TUTUKLATTI
Savcılığın 1 No'lu hakimlik kararına yaptığı itirazı, TMK 10. Madde ile görevli 2 No'lu Hakimlik görüştü. 2 No'lu Hakim Nihal Uslu, savcılığın yaptığı itiraz üzerine 8 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarttı. Hakim Uslu’nun “yakalama kararı” 7 Mart 2013 tarihini taşıyor. Yakalama kararı üzerine daha önce serbest bırakılan şüpheliler Ankara Adliyesi'ne getirilerek karar yüzlerine okundu.

1 NO'LU HAKİM UYGULADI!
Kararın yüzlerine okuma işlemi de daha önce, “sağlık ve ailevi sorunlar” gerekçesiyle bazı şüphelileri adli kontrol kararı ile serbest bırakan 1 No'lu Hakim Abdullah Bahçeci tarafından yapıldı. Böylece daha önce şüphelileri serbest bırakan Hakim Abdullah Bahçeci, bu sefer söz konusu kişilerin tutuklanmasına karar vermiş oldu. Bu garip durumun gerekçesi olarak, 1 No'lu Hakimliğin 'nöbetçi' olması gösterildi. 

İTİRAZA DA 2 NO'LU HAKİMLİK BAKACAK

Ortaya çıkan bu durum nedeniyle Hakim Bahçeci bile, “Yapılacak bir durum bulunmamaktadır. Karara itiraz edin” değerlendirmesi yaptı. Tutuklama kararı 2 No'lu Hakimlik tarafından verilmiş olmasına rağmen karara yapılacak itiraz da yine 2 No'lu hakimlik tarafından karara bağlanacak.

KISIR DÖNGÜ 
Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı Murat Yılmaz, uygulamaya tepki göstererek, “Usül hükümlerine göre yapılması gereken, 8 KESK’linin yakalama kararı verilen 2 No'lu Hakimliğe çıkarılarak burada bir değerlendirme yapıldıktan sonra tutuklama veya serbest bırakma kararı verilmesiydi. Bu karara karşı da Ankara 3 No'lu Hakimliğine itiraz edilecekti. Peki şimdi ne oldu? Serbest bırakan hakime tekrar şüpheliler tutuklattırıldı! Haklarında yakalama kararı çıkaran mahkemeye de itiraz etmeleri söylendi. Tam bir kısır döngü. Söz konusu karar açıkça CMK’ya ve Anayasa aykırıdır” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112482111248218

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GARABET - HARAYDIN

  tUTUKLAMA KARARI 2 NOLU MAHKEME İSE İTİRAZ 3 NOLUYA YAPILIR. 2 Nolu mahkemenin kararını nöbetçi mahkeme olarak uygulayan 1 nolu değil kararı veren 2 nolu kararına itiraz edildiğine göre 2 noluya itiraz ne demek? Tutuklama kararı verilen mahkemeye elbette itiraz değerlendirilmesi yaptırılmaz burada garabet nerede? 3 Noluya itiraz engellenirse o zaman konu üst yargıya şikayet konusu olur.

  3 T.. - anaximenes

  Bilinen şeydir. Portekiz diktatörü Salazar'a ülkesini nasıl bu kadar uzun süre yönetebildiği sorulduğunda verdiği cevaptır 3 F.. İlerde (ne kadar ilerde olur bilinmez) bu ülkenin başbakanına (belki de başkanına) aynı soru sorulursa vereceği yanıta yardım edelim; 3 T.. Yani Üç Torba. 1. torba Ergenekon, 2. si KCK, 3. torba DHKP-C diyebilir. İşine gelmediklerini bu torbalara doldurup muhalefeti derdest ederek nasıl 'güllük gülistanlık' bir ülke yarattığını anlatabilir..

  Hatay'da daha önce serbest bırakılanlar tutuklandı - nihalarsa

  Hatayda'da aynı şekilde mahkemede serbest bırakılan 2 doktor ve bir öğretmen bir hafta sonra savcı itirazı ve hakim değişikliği ile tutuklandı. http://imza.la/doktor-ahmet-aras-a-ozgurluk/liste

  HALKINI SEVENLERE TAHAMMÜLSÜZLÜK - nihalarsa

  Bunun adı tam da bu. Halkını seven onlar için çalışan doktorlar ve öğretmenler birer suçlu olarak gösterilmek isteniyor. Çünkü halklarının sağlığı ve eğitimi için yapılmaya çalışılan yeni uygulamaların tek bir yararlı yönü bile yok. İyiliklerinin "cezasını" da F tipi hücrelere konularak buluyorlar. Aynı şekilde bir hafta önce serbest bırakılan devletin memurları okullarından, hastalarını tedavileri sırasında ilaç yazarken alınıp bu defa daha önceki kararın aksine yine hiçbir temeli olmayan ne olduğu bile belirsiz suçlamalarla bu defa tutuklanıyorlar. Onlar bizim doktorlarımız, öğretmenlerimiz, biz onları tanıyoruz, halklarının yanında olduklarını biliyoruz. Bu keyfi tutuklamalar artık son bulmalı.

  Hatay'da da ayni seyi yaptilar - huseyinyilmaz1973

  Hatay'da gozaltina alinan 12 kisi once serbest birakildi. Bir hafta Sonra Aralarinda Dr Ahmet Aras'in da bulundugu uc kisi 1 hafta sonra tekrar gozaltina alindilar ve tutuklandilar. Hakim'in itirazlara karsi soyledigi : Isterseniz konusun, icinizi dokun, rahatlayin ama ben emir aldim sizi tutuklamam gerek. Suc mu? Belli degil...

  tutarsızlıklar ülkesii - semi ekrem

  hakim bey genelde hukukun üstünlügüne biat eder dogru olanda bu ama bazen istenmeyen durumlarda kendilerini hukukun egemenliginde degilde üstünde gördüklerini bu hususlarda görebiliyoruz şimdi suçlu iseler neden serbest bıraktın yada suçlu iseler neden tutuklama kararı vermediniz demek ki suçlu olmadıkları malum olan bu kişilerin hukukun eziyetine tabii olmalarına hüküm verilmiş ne garip degil mi

  DHKP C - mataman

  Insanlari üzerine bomba koyup ölüme yolliyan bir örgütten bahis ediyoruz. Bu tip caniler en agir cezaya carptirilmalidir