Hakim ile avukatın 'uzun yargılama' kavgası

Hakim ile avukatın 'uzun yargılama' kavgası
Hakim ile avukatın 'uzun yargılama' kavgası
Mc Donalds bombalaması davasında mahkeme başkanı ve sanık avukatı arasındaki 'uzun yargılama' tartışması yaşandı.

İSTANBUL - "Biz bu ülkede uzun yargılama var diye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne koşanların, dava karar aşamasına geldiğinde davayı uzatmak için yaptıklarına şaşırıyoruz." İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, bu sözleri Kadıköy'de Mc Donalds'ın önüne bomba bırakılması davasında söyledi. Balyoz Davası'na bakan mahkemenin de başkanı olan Diken ile davanın kısa aralıklarla ertelenmesini eleştiren sanık avukatı Adil Güreşçi arasında şu diyalog yaşandı:

Avukat: Hep 6 ay atardınız duruşmayı, şimdi sadece 3 gün ileri atıyorsunuz

Ömer Diken: Uzun yargılamaları eleştirmiyor musunuz?

Avukat: Bize gelince mi uzun yargılama rafa kalkıyor?

Ömer Diken: Biz bu ülkede uzun yargılama var diye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne koşanların, dava karar aşamasına geldiğinde davayı uzatmak için yaptıklarına şaşırıyoruz. 
Kadıköy’deki Mc Donalds Kozyatağı Şubesi girişine 4 Nisan 2008'de bırakılan bombaya ilişkin 2 sanığın yargılandığı dava İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Balyoz davasına da bakan İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken ile tutuklu sanık Tekin Tangün'ün avukatı Adil Güreşçi arasındaki diyalog damgasını vurdu.

AVUKATTAN YENİ RAPOR TALEBİ
Mc Donalds’a bomba atıldığında müvekkili Tekin Tangün’ün şehir dışında olduğunu belirten avukat Adil Güreşçi, “Ancak celse arasında atanan polis bilirkişilerin düzenlediği raporda, müvekkilimle irtibatlandırılmak istenen telefon ile bomba düzeneğindeki telefon arasında görüşme olduğu söyleniyor. TİB kayıtlarında ise bu iki telefon arasında arama kaydı olmadığı belirtiliyor. Raporlar arasındaki çelişkinin Adli Tıp’tan ya da bir üniversiteden alınan raporla giderilmesini istiyoruz" dedi.

BAŞKANLA AVUKATIN İLGİNÇ DİYALOĞU
Alınacak yeni raporun mahkemenin sadece iki ayını alacağını dile getiren Adil Güreşçi duruşmanın geçen hafta Perşembe günü görülmesine dikkat çekerek, “Hep 6 ay atardınız duruşmayı, şimdi sadece 3 gün ileri atıyorsunuz" ifadelerini kullandı. Bunun üzerine İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken Güreşçi’ye, “Uzun yargılamaları eleştirmiyor musunuz?" sorusunu yöneltti. Kısa süreli dava günleri uygulamalarının sadece kendilerine işlediğini iddia eden Avukat Güreşçi, müvekkilinin 36 yıl ile yargılandığını ve davada uzun celse aralarının olmasının sıkıntı olmayacağını söyledi.

BAŞKAN : GENEL OLARAK SÖYLÜYORUM
Ardından Mahkeme Başkanı Ömer Diken ise, “Sizle alakalı değil, genel olarak söylemek istiyorum. Biz bu ülkede uzun yargılama var diye Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne koşanların, dava karar aşamasına geldiğinde uzatmak için yaptıklarına şaşırıyoruz" dedi. Sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkeme, Avukat Adil Güreşçi’nin yeni rapor alınması yönündeki talebini de reddetti. Duruşma 9 Mayıs’a ertelendi. (Cem TURSUN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112960611296061

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Anlaşılan hakimin hukuktan anlamadığıdır - sks222

  Elbetteki avukat ve savunma mahkemenin yeterli delil toplamadığını, savunmaya yeterli zamanı vermediğini, olayın yeterli açıklığa kavuşturulmadığını düşündüğü sürece mahkemenin karara bağlanmasını istemeyecektir. Hatta kendi lehlerine sürecin uzamasını da isteyebilirler. Yeterli inceleme ve açıklık oluşmadığı sürece hakimlerin de bunu istemesi gerekir. Uzun yargılama konusu ise bambaşka bir konudur. Bunun sorumlusu savunma olmamıştır, olamaz da. Bir hakim bunu anlayacak kapasitede değilse sıkıntı vardır. AHİM savunmadan kaynaklı uzamalara karşı karar da vermez zaten. Sorun Mahkeme ve hakimlerin yetersizliği, yoğunluğu, davayı ilerletmekde gösterdikleri isteksizlik ve iradesizlik, yasalardaki muğlaklık, özellikle siyasi davalarda kanaate bağlı karar verme sistemi, polis ve savcıların olayı açıklığa kavuşturacak doğru düzgün dosya ve iddaname oluşturmamaları, uzayan davalarda hakimlerin tutukluluğu mağduriyeti gözönünde bulundurmadan keyfi yürütmesidir. Öte yandan bir hakimin bir duruşmada bu lafları etmesi de saçmadır. Davayla hiç bir ilgisi olmayan politik görüşlerini ifade etmiştir.