@ismailsaymaz

Hakim isyan etti: Savcılık, Bingöl saldırısını aydınlatacak işlem yapmıyor

Hakim isyan etti: Savcılık, Bingöl saldırısını aydınlatacak işlem yapmıyor
Hakim isyan etti: Savcılık, Bingöl saldırısını aydınlatacak işlem yapmıyor
Bingöl saldırısıyla ilgili davaya bakan Bingöl Sulh Ceza Hakimi E.D. soruşturmayı yürüten savcıyı eleştirdi. Hakim E.D. kararında, üç ay geçmesine rağmen MOBESE görüntülerine ve TİB'den gönderilen telefon dökümlerine ilişkin hala bilirkişi incelemesinin dosyaya girmediği, yakalanamayan şüphelilerin bulunmasına yönelik 'ciddi bir çalışmanın yapılmadığını' belirtti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-Bingöl’de üç ay önce iki polisin şehit edilmesi ve bu saldırıyı gerçekleştirdikleri iddiasıyla dört kişinin öldürülmesine ilişkin soruşturmada, tutuklu yargılananlardan Umut Savaş Koçyiğit, bugün serbest bırakıldı. Bingöl Sulh Ceza Hakimi E.D., kararında savcılığı eleştirdi.

'ÜÇ AYDIR İŞLEM YAPILMIYOR'

Bingöl soruşturması kapsamında tutuklanan Umut Savaş Koçyiğit, Ali Kılıçgedik ve Erhan Şenyuva’nın tutukluluğuna ilişkin inceleme, bugün sonuçlandı. Bingöl Sulh Ceza Hakimi E.D.; Kılıçgedik ve Şenyuva’nın tutukluluğa itirazını geri çevirirken, Koçyiğit’i tahliye etti. Hakim E. D., kararında, soruşturmayı yürüten savcıların saldırıya aydınlatmak için hiçbir çaba sarf etmediğini savunarak, sert eleştiriler yöneltti. E.D., kararında şunları yazdırdı:  “Olay anına gösteren güvenlik kamera görüntülerinin medyaya yansımış olmasına rağmen bu görüntülere ilişkin bir detaylı inceleme sonucunun dosyaya, olayın üzerinden yaklaşık üç ay gibi uzun bir süre geçmiş olmasına ve olayın vahim olmasına rağmen yansıtılmamıştır. Şüphelilerin telekomünikasyon yoluyla iletişimin tespitine ilişkin belgelerin TİB’den olayın hemen akabinde gönderilmiş olmasına rağmen yine uzun bir süre boyunca buna ilişkin bilirkişi raporunun dosyaya yansıtılmamıştır. Talep yazısında eylem şeriklerinin henüz yakalanmamış olması gerekçe gösterilmiş ise de yukarıda belirtilen hususlar gözetildiğinde bu yönde soruşturma dosyasına yansıyan ciddi bir çalışmanın henüz yapılmamıştır. Kaldı ki bu hususların şüpheli Umut Savaş Koçyiğit’in olaya karıştığı ve atılı suçları işlediği yönünde kuvvetli şüphe oluşturma sonucuna vardırmadığı, hali hazırda şüpheli aleyhine dosyada yalnızca yaralı polis memuru Uğur Adlı’nın kesin olmadığını beyan ettiği benzetme teşhisi ve Ali Kılıçgedik’in ifadelerinde geçmeyen ve fakat teşhis tutanağında geçen “Bingöl’de Umut’tan habersiz hiçbir şey yapılmaz” minvalindeki ibarenin mevcut olduğu görülmüştür. Bunların da tutuklanmayı haklı kılacak ölçüde kuvvetli delil olmadığı açıktır."    


  http://www.radikal.com.tr/126525912652591

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KARANLIK GÜÇLERİN YÖNETTİĞİ ÜLKE.... - user930491

  Hiç unutmadık ki bir zamanlar bu ülkede Tansu çiller diye bir başbakan vardı ve mafya kılıklı Mehmet Ağarlar bu ülkenin hiç bir zaman sırtı doğrulmadı ki bu karanlık güçlerin yüzünden Jitemin Mimarları Yaptıkları Milyonlarca İnfazın halen hesabını vermediler Şuanki hükümette sadece darbecilerle yüzleşiyor oda 28 şubat Darbecileriyle ki ben bu konudada samimi olunduğuna inanmıyorum bu sadece formalite askeri vesayete karşı bir görüntüden başka birşey değil Çünkü asıl darbeci kenan evren ve saz arkadaşları halen doğru düzgün yargılanmış Değil Daha Düne kadar jitem'di bugünde parelelci oldu her dönemin kendi çıkarları için Yapmış olduğu kıyımları bir çoğumuz çok iyi biliyoruz aslında ha birde Sayın bingöl Emniyet Müdürünün Paralelci diye Aydın'dan sürüldüğü detayıda hiç birinizin dikkatini çekmez çünkü zaten popüler kültür insanları belirli bir yaşam biçimine belirli bir kalıba sokmuş zaten yıllardır halklar Ajdarlarla bilmem x kadın proğramlarıyla x proğramlarla kendilerini yeterince politik hale getirmişlerdir :) Eğemen güçlerin saltanatı için artık bilmem kaç yıl daha bu karanlık güçler infazlara devam edecektir Halk olarak birey olarak bizim üzerimize düşen karanlık güçlerin bir parçası olmamaktır.. Nitekim sonra birileri çıkıp bu toplumda Ajdarı alkışlayıp Ahmet Kayayı çatallayacak kadar Vahim bir zekaya sahip oluyor şimdi bir kaç birşey söyledim diye benide yerimden yurdumdanb eder bu kitle neden ? Çünkü burası Doğru söyleyenin dokuz köyden kovulduğu deyiminin türediği bir coğrafya...