Hakim Kaçmaz'dan MİT'e suçlama

Hakim Kaçmaz'dan MİT'e suçlama
Hakim Kaçmaz'dan MİT'e suçlama
Sincan Hakimi Osman Kaçmaz, telekulak iddialarıyla ilgili olarak MİT hakkında soruşturma istedi: MİT yargıyı baskı altına çalışıyor

 

 ANKARA - Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığındaki (TİB) ikinci inceleme öncesinde "emir ve talimat içeren isteklerde bulunarak, yargı görevini yapanı etkileme ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs" suçlarını işledikleri gerekçesiyle Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Emre Taner ve hukuk müşaviri hakkında suç duyurusunda bulundu.
Edinilen bilgiye göre, Sincan Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde, bazı MİT görevlilerinin, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesini ziyaret ederek, TİB’de yapılacak ikinci inceleme ile ilgili bilgi aldıkları belirtildi.
"MİT görevlilerine yeterli açıklama yapılmasına rağmen", mahkemeye 14 Kasımda MİT Hukuk Müşavirliğinden yazı gönderildiği ifade edilen dilekçede, "yazıda, MİT’in görev ve yetkilerinden bahsedildikten sonra, TİB’deki hard disklerde yer alan müsteşarlık kayıtlarına bilirkişilerin erişiminin engellenmesi, yapılacak tespit ve keşif sırasında müsteşarlık görevlilerinin de yer alması, TİB’de bulunan müsteşarlık kayıt bilgi ve belgelerinin başkanlıktan çıkarılmasının engellenmesi gibi taleplerde bulunulduğu" anlatıldı.
"Emir ve talimat içeren isteklerde bulunulduğu" savunulan dilekçede, bu durumun, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı ve delil toplama işlemini gerçekleştirecek Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hayri Keskin üzerinde "baskı oluşturmaya yönelik olduğu" öne sürüldü.
Dilekçede, "bu baskı sayesinde, bahse konu soruşturma kesin hükümle sonuçlandırılmadığı için hakim ve bilirkişilerin etkilenmeye çalışıldığı" savunularak, "bu nedenle yargı görevini yapanı etkileme" ve "adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarının" işlendiği iddia edildi. (aa)