Hakim Osman Kaçmaz'a Adalet Bakanlığı darbesi

Hakim Osman Kaçmaz'a Adalet Bakanlığı darbesi
Hakim Osman Kaçmaz'a Adalet Bakanlığı darbesi
Adalet Bakanlığı, Sincan Hakimi Osman Kaçmaz'ın meslekten ihracını istedi.

ANKARA - Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargılanması yönünde karar vermesinin ardından soruşturma başlatılan Sincan 1.Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın meslekten ihraç edilmesini istedi.
Mahkeme Başkanı Osman Kaçmaz ayrıca, Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanlığı'ndaki (TİB) dinleme iddialarıyla ilgili baskın kararını vermiş, kurumda Ankara 1. Sulh Ceza Hakimi Hayri Keskin ve beraberindeki bilirkişilerce inceleme başlatılmıştı.  Adalet Bakanlığı ise, TİB’deki tespit sırasında “yasa ihlali” yapıldığı ve “mahkeme kararını aşacak yorumla inceleme yapıldığı” gerekçesiyle olayı incelemeye almıştı.

Kaçmaz’ın avukatı Baykal Doğan, Adalet Bakanlığı müfettişlerince Kaçmaz hakkında disiplin yönünden hazırlanan raporun, Ceza İşleri Genel Müdürlüğünce, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) sunulduğunu belirtti. Doğan, raporda, müvekkili Kaçmaz hakkında, 1 kez "meslekten ihraç" ve 2 kez de "yer değiştirme" isteminde bulunulduğunu kaydetti.
Avukat Doğan, Kaçmaz ile ilgili olarak Adalet Bakanlığınca da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunularak, "görevine ilişkin suçlar" kapsamında 4 kez "adli soruşturma" yapılmasının talep edildiğini açıkladı.
"Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Telekomünikasyon İletişim Bakanlığında geçen hafta yapılan incelemenin ardından, Adalet Bakanlığı müfettişlerince hazırlanan raporun sunulmasının manidar olduğunu" ifade eden Doğan, müvekkili Kaçmaz ile ilgili olarak, usul ve yasaya aykırı telefon dinlemelerinin suça dayanak yapıldığını ileri sürdü.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaçmaz ile ilgili mütalaa hazırlayarak, 5 gün içerisinde Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına başvuracak. Kovuşturma sonucunda Kaçmaz’ın yargılanmasını karar verilirse Kaçmaz birinci sınıf hakim olduğu için yargılama Yargıtay’ın ilgili ceza dairesinde yapılacak.
Hakim Osman Kaçmaz hakkındaki disiplin soruşturması kapsamında istenen "meslekten ihraç" ve "yer değiştirme" cezalarını ise HSYK karara bağlayacak. HSYK’nın vereceği karara Hakim Kaçmaz’ın itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, HSYK’nın yedek üyelerinin de katılımıyla İtirazları İnceleme Kurulu görüşecek.

 

 

 

ENGİZİSYONA BENZETMİŞTİ

 

 Hakim Osman Kaçmaz, daha önce kendisi hakkında başlatılan soruşturmayı şöyle değerlendirmişti: "Engizisyon yargılamasına döndü bu iş. Benim üzerimde yargının yıpratılmasına çok üzgünüm bunu hazmedemiyorum. Gerçekten hedef seçilmişim. Ama verdiğim kararların hepsinin arkasındayım bundan sonra vereceğim kararların da arkasındayım. Ben hukukun dışına hiç çıkmadım çıkmayacağım da. Bu konuda beni kimse yıldıramaz. Allah’tan başka kimseden de korkum yok."