Hakim ve savcılar da 'Gezi'den yana

Hakim ve savcılar da 'Gezi'den yana
Hakim ve savcılar da 'Gezi'den yana
Hâkimler ve savcıların sosyal paylaşım sitesi adalet.org'ta 'Gezi Parkı olayları' ile ilgili yapılan ankette katılımcıların yüzde 77'si "Şiddetsiz Gezi Parkı eylemi demokratik tepki" yanıtı verdi.

Sanal dünyada hukuk fakültesi mezunlarının üye olabildiği adalet.org’ta ‘Gezi Parkı olayları’ ve ‘Siyasal iktidarın yargıya bakış açısı’ konulu 2 anket yapıldı.
Hâkimler ve savcıların sosyal paylaşım sitesi olarak da bilinen sitedeki Gezi Parkı anketine katılanların yüzde 77.6’sı, “Şiddetsiz Gezi Parkı eylemi demokratik tepki” yanıtı verdi.

Hürriyet gazetesinden Oya Armutçu’nun haberine göre hâkim ve savcılara “Taksim Gezi Parkı ve sonrasındaki olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz?” diye soruldu.
Ankete 876’sı hâkim, 593’ü savcı toplam 1712 yargı mensubu katıldı. Ortaya çıkan sonuçlar şöyle:

- Katılımcılardan 1329’u (yüzde 77.6) “Bu olayları demokratik bir toplumun tepkisi olarak görüyorum ve onaylıyorum. Tek çekincem şiddet ve suç işlenmemesidir” yanıtı verdi.

- 383 kişi (yüzde 22.3) ise “Bu olaylar demokratik bir tepki olmayıp, bu eyleme katılan ve destek verenleri devlete karşı suç işleyen, bozgunculuk çıkaran insanlar olarak görüyor ve onaylamıyorum” dedi.

- Oylamaya katılan hâkimlerin yüzde 78.4’ü, şiddet içermediği sürece olayları demokratik tepki olarak algılarken, 21.5’i “Bozgunculuk” dedi. Cumhuriyet savcılarında ise bu oranlar sırasıyla yüzde 74.1 ve yüzde 25.8 oldu.

SİYASETİN GÖLGESİNDE YARGI İSTİYORLAR
Diğer ankette ise hâkim savcılara, “ Siyasi iktidarın-hükümetin yargıya bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye soruldu. Ankete 2 bin 397 yargı mensubu katıldı:

- Katılımcıların yüzde 62.9’u, “İktidara bağımlı siyasetin etkin gölgesinde bir yargı yaratmak istiyorlar” yanıtı verdi.

- Yüzde 28.8’i, “Bir tarafı yaparken, bir tarafı yıkıyorlar” dedi.

- Ankete katılanların sadece yüzde 8.26’sı, “Yargının bağımsız tarafsız ve demokratik olmasını istiyorlar” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113876611387666

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  madem - Anzore

  Madem ki savcı ve hakimler geziden yana, niye polisin ortaya koyduğu artık orantısız olmayı da aşıp öldüren şiddeti azmettiren ve uygulayanları yargıya önüne çıkarmıyorlar?

  hakim ve savcılar da gezi hk. - fgemak

  yargı mensupları da önlerine konulan yasalardan ve siyasi baskıdan müzdarip durumda oldukları görülüyor,ancak başbakan halen milli iradeye saygı adı altında mitingler ve siyasi propaganda yapmaya devam ediyor, gezi parkı olaylarında toplumun yönetime tepkisini detaylıca tetkik etmek hatayı önce kendilerinde aramak yerine,topu taca atarak dış güçleri,ulusalcı kesimi suçlayarak bu işi çözeceklerini zannediyorlar,büyük bir yanılgı içinde olduklarını görüyoruz.

  YÖNLENDİRİCİ?! - UYİ35

  ?Taksim Gezi Parkı ve sonrasındaki olaylar hakkında ne düşünüyorsunuz?? ve "Siyasi iktidarın-hükümetin yargıya bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorularının nasıl yönlendirici olduğu açıklanırsa memnun olurum.

  ADALET KAVRAMINDAN YOKSUN %22.4'e NE YAPACAĞIZ - Wookiert

  Hadi yüzde 77.6'sı kabak gibi açık bir durumu gördü. Asıl, geriye kalan insanların orada çalıştığını görmek utanç verici. Bu adamlar insanların hayatlarıyla ilgili en önemli kararları alıyorlar ve en basit, her türlü deliliyle 3 haftadır konuşulan bir durumu düzün analiz edebilecek yetkinliğe sahip değiller. 5. kalitede insanların 1. kalite mevkilerde olma durumu... maklube beyni geliştirmiyor demek ki.

  Buna anket denmez . - Ukelaa

  Paragraf şeklinde yönlendirici sorulara anket denmez . Gerçek fikirlerinin ortaya çıkması için o soruların en az 5-6 parçaya bölünmesi gerekirdi .

  Hani AKP yargıyı ele geçirmişti. - nitemtran

  AKP muhalifleri her ağızlarını açtığında AKP'nin yargıyı ele geçirdiğini terennümeder.'Seçimlerde alaşağı edin' dersiniz, 'Seçimlerde hile var' derler.Onlarca bağımsız şirket tarafından anket yapılır, çıkan sonuçlarda AKP'nin seçimde aldığı sonuca yakın sonuca dudak büker 'O şirketler yandaş' derler. Adaleti, vicdanı savunduklarını söyler, tam bir aydır uydurdukları çeşitli bahaneyle Taksim'i işgal eder esnafın ocağını söndürürler.Herşeyi, herkesi küçümser en doğrunun kendi dediklerinin tavrı, söylemi olduğuna inanır,AKP'ye oy verenleri beyinsiz aptallar sürüsü sanırlar. Ama az kaldı seçime, marjinalleştiniz, daha da marjinal hale gelecek, tarihin karanlıklarındaki yerinizi alacaksınız.