Hakim ve savcılar Osmanlıca öğreniyor

Hakim ve savcılar Osmanlıca öğreniyor
Hakim ve savcılar Osmanlıca öğreniyor
Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adliyede görev yapan hakim ve savcılara yönelik Osmanlıca kursu başlatıldı.

RADİKAL - Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında imzalanan Osmanlıca Eğitimi Protokolü kapsamında Sivas Adliyesi'nde görev yapan hakim ve savcılara yönelik düzenlenen Osmanlıca kursu konferans salonunda başladı. Sivas 2'nci İcra Müdür Yardımcısı Mahmut Sami Uzun tarafından verilen kursa hakim ve savcılar ilgi gösterdi. 40 hakim ve savcı kursa başvuru yaptı. Kursa katılan Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, şöyle dedi:

"Biz hukukçuyuz. Hukuk toplumla iç içe olan bir bilim dalı. Önümüze bazı uyuşmazlıklar geliyor. Bu uyuşmazlıkları çözerken kanun bize der ki, bu uyuşmazlıkta özel bir teknik bilgi gerekiyorsa bilir kişiye başvurun. Bizim önümüze Osmanlıca metinler gelebiliyor. Bu metinleri okumak lazım. Bu konuda hakimlerimiz, savcılarımız çoğu zaman bilirkişiye müracaat ediyorlardı. Bu eksiği gördük. Bu kursu açarak bunu çözebileceğimizi düşündük. Sonuçta Osmanlıca yabancı bir değil. Arap harfleri ile yazılmış, devletimiz de bir dönem Arap harflerini kullanmış. Metinler bu şekilde oluşturulmuş. Sonuçta öz Türkçe bir metni hakimin, savcının okuyabilmesi, anlayabilmesi gayet doğal diye düşündük. İnşallah 3-5 ay içerisinde kursa katılan arkadaşlarımız ile Osmanlıcayı çözebileceğimiz kanaatindeyim."

Osmanlıca öğrenim 'Hayrat'ı!

Kursa isteyenlerin katılabileceğini belirten Başsavcı İrcal, daha önce katip ve yazı işleri müdürleri için, ardından da avukatlar için Osmanlıca kursu açıldığını, şimdi ise hakim ve savcılara yönelik kurs başlatıldığını vurguladı. (Halife YALÇINKAYA/SİVAS/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/128365812836581

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  inkarci - kocero 21

  bu kadar inkarci tekci bir devlet görmedim. sen bir halkin dilini kültürünü varligini inkar edeceksin diline izin vermeyeceksin, ama zamani gecmis tarihe gömülmüs bir dili yeniden ögretmeye baslayacaksin, budur iste türkiyenin gercegi, baska devletler hep ileriye bakiyor türkiye hep geriye bakiyor, aslinda bunu bazi kürdüm diye gecinenlere sormak lazim oyunu kendisine vermeyipte baska partilerin pesinden kosanlara.