Hakimden Halis Toprak'a: Aç mı geziyorsun

Hakimden Halis Toprak'a: Aç mı geziyorsun
Hakimden Halis Toprak'a: Aç mı geziyorsun
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e hakaretten yargılanan Halis Toprak aylık geliri sorulunca "Hepsini aldılar" dedi. Hakimin yanıtı: "Ne yani, aç mı geziyorsun
Özden ATİK

Gazeteye ilan vererek Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk'ü taraflı davranmakla ve kendisine karşı husumet beslemekle suçladığı gerekçesiyle hakaretten yargılanan işadamı Halis Toprak, suçlamaları reddederek "TMSF her şeyime el koydu. Ahmet Ertürk’e hakaret etmedim" dedi.
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, kamu görevlisine basın yoluyla hakaret suçundan 2 yıl 8 aya kadar hapsi istenen sanık Halis Toprak katılırken, şikayetçi Ahmet Ertük katılmadı. Şikayetçi Ertürk’ün avukatı Hasan Köroğlu, müvekkilinin resmi bir toplantı için İsviçre’ye gittiğini belirterek, gelecek celse hazır edeceğini söyledi. Hakim Sevim Efendiler’in, kimlik tespiti sırasında ne iş yaptığını sorması üzerine Toprak,”Sanayiciyim" diye cevap verdi. Toprak aylık geliri sorulunca, "Şimdi yok. Hepsini aldılar" diye cevap verdi. Bunun üzerine Hakim Efendiler, ”Neyle geçiniyorsun? Ne yani aç mı geziyorsun?" diye sordu. Toprak da, "Emekli maaşım. Biraz da param var. 5 bin lira" diye cevapladı.


"BORCUM 40 TRİLYONDU, 758’E ÇIKARDI"

Hakimin, Ahmet Ertürk’e hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açıldığını hatırlatması üzerine Toprak, "Okuma yazmam var, ama okumadım. 12 yaşında işe başladım. Türkiye’de kimsenin yapamadığı bir şey yaptım. Şile’den Lice’ye kadar, Sarıkamış’a kadar tesis kurdum" dedi. Bunun üzerine Hakim, ”Onlar beni ilgilendirmiyor. Ahmet Ertük’e hakaret edip etmediğini soruyorum" dedi. Toprak da, ”TMSF her şeyime el koydu. Ben Ahmet Ertük’e hiç hakaret etmedim. Benim borcum 40 trilyondu. Benim borcu 758’e çıkardı" dedi. Bunun üzerine Hakim, "Yazıyla ilgili savunma istiyorum" deyince Toprak, ”Suçlamalayla ilgili savunmamı yazılı olarak sundum. Belgelerimi de sundum. Hakaret suçlamasını asla kabul eltmiyorum. Zaten gücüm de yoktur" dedi. Sanık Halis Toprak’ın avukatı müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını isteyerek, "Davaya konu yazı Habertürk’teki şikayetçinin konuşmasına cevaptır. Kesinlikle hakaret kastı yoktur. Beraatını talep ediyorum" dedi. Şikayetçi Ertürk’ün avukatı da müvekkili hakkında zorla getirme kararı çıkarılmamasını talep ederek müvekkilinin gelecek celse hazır edeceklerini söyledi. Şikayetçi Ahmet Ertürk’ün hazır edildiğinde şikayetinin sorulmasına, sanık Toprak’ın da duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi. Duruşma dosyanın incelemeye alınmasına karar verilerek ertelendi.


"TAM TAMSINIZ"

Adliye çıkışı basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Halis Toprak, hakaret suçlamalarının kabul etmediğini söyledi. Toprak, "Ahmet Ertürk benim ona hakaret ettiğimi iddia ediyor. Halbuki o bana bin hakaret etmiştir. Siz daha iyi biliyorsunuz" dedi. Bir gazetecinin ”Destek için eşiniz geldi mi?" sorusuna Halis Toprak, ”Niye gelsin. Tam tamsınız ha" dedi. (dha)