Hakimden vicdani karar: Kanser hastasına ceza veremem

Hakimden vicdani karar: Kanser hastasına ceza veremem
Hakimden vicdani karar: Kanser hastasına ceza veremem

Kararı veren hakim Arzu Canikoğlu

Çorum'da bir bankadan 4 bin TL kredi kullanan lenfoma hastası Yücel Bolatcı, işinden atılınca borcunu ödeyemedi. Bankanın şikayeti üzerine hakkında Çorum İcra Mahkemesi'nde dava açıldı. Hakim, "Benim vicdanım kanser hastası bir insana ceza verip cezaevine göndermeyi kaldırmaz" dedi, ceza vermedi.

ÇORUM - Çorum'da bir tavukçuluk firmasında çalışan ve lenfoma hastası olan Yücel Bolatçı, bir bankadan 4 bin TL kredi kullandı. Ancak geçen yıl işten çıkarılınca kredi taksitlerini ödeyemedi. Faizlerle birlikte 6 bin TL olan borç üzerine, banka ile Bolatçı yeniden yapılandırma konusunda anlaştı. Ancak işsiz olduğu için kredi taksitlerini yine ödeyemedi. Bunun üzerine de banka avukatları, Yücel Bolatçı hakkında Çorum İcra Mahkemesi'ne 'Borçlunun ödeme şartını ihlal' suçundan dava açtı. Mahkeme , borçlunun taahhüt tarihinden sonra işsiz kaldığı ve makul sebeple taahhüdü yerine getiremediği gerekçesiyle beraatine karar verdi. Ancak banka avukatlarının Çorum Asliye Ceza Mahkemesi'ne yaptığı itiraz üzerine beraat kararı kaldırılarak dosya Çorum İcra Mahkemesi'ne gönderildi.

'ÇALIŞARAK BORCU ÖDEMESİ İMKANSIZ'

Yeniden hakim karşısına çıkan Yücel Bolatçı'nın lenfoma hastası olduğuna ilişkin raporlar mahkeme heyetine sunuldu. Dosyayı yeniden inceleyen mahkeme , Bolatçı'nın hasta ve çalışamayacak durumda olması nedeniyle 'cezalandırılmasına yer olmadığına' karar verdi. Kararda şöyle denildi:
"...borçlu vekilince borçlunun lenfoma hastası olduğuna ilişkin tıbbi rapor ve belgeler ibraz edilmiştir. Borçlunun mahkememizce gözlemi sonucunda içinde bulunduğu durumun çalışarak borcu ödemesini imkansız kılacak ağırlıkta olduğuna dair vicdani kanaat oluşmuş, her ne kadar beraat kararımızın kaldırılmasına ilişkin Asliye Ceza Mahkemesi kararı kesin karar ise de; mahkememizce yeniden borçlunun sağlık durumunun ağırlığı gerekçesi ile beraat vermek gerekmiş, aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur. Her ne kadar borçlunun hakkında borç ödeme şartını ihlal suçundan dava açılmış ise de yargılama dosyasındaki bilgi ve belgelerin incelenmesinde, suçun oluşmadığı anlaşılmakla borçlunun cezalandırılmasına yer olmadığına karar verdi."

'CEZAEVİNE GÖNDERMEK CİNAYET OLUR'

Mahkeme Hakimi Arzu Canikoğlu, kararı açıklamasının ardından şu değerlendirmeyi yaptı: "Benim vicdanım kanser hastası bir insana ceza verip cezaevine göndermeyi kaldırmaz. Şuan bu insan lenfoma hastası yani kan kanseri. Bütün saçları dökülmüş, normal vücut ağırlığının çok altına düşmüş, işten de çıkarılmış, sağlık durumuna bakarsanız yeniden bir işe girmesi ve çalışması mümkün değil, mal varlığı da araştırıldı ve hiçbir şeyi yok. Bu insanı cezaevine göndermek cinayet işlemek gibi bir şey olur." (DHA)


  ETİKETLER:

  Cinayet

  ,

  Mahkeme

  ,

  kanser

  ,

  Hakim

  ,

  Ceza

  ,

  Banka

  ,

  Kredi

  ,

  rapor

  ,

  Asliye

  ,

  dosya

  http://www.radikal.com.tr/116492411649249

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çorum'un artık hakimi meşhur - sedaalcinar

  Fakülteden mezun olurken ettiğimiz yemin kanunu değil hukuku üstün kılmaya söz veriyordu. Kanun gelip geçicidir, adalet ise değişmez. Meşru olan adalettir, adalet kanunu aşar. Hakime hanım, elleri öpülesi bir hukuk insanı. Allah ona güç versin.

  banka deyince herşey duruyor - hasan şahin

  banka,utanmadan işsiz kanser hastası bayanı tutuklatmak için mahkemeye veriyor ve üst mahkemede tutuklanması yönünde görüş bildiriyor.hakimler ve savcılar muktediri korumak için varlar.binde bir bazı vicdanlı hakimlerde çıkıyor.bu bankanın ismi verilmeli.bu kan emici bankalara bir an önce dur denilmeli.

  Adalet mulkun temelidir - nemzetkozi

  sn hakim bayani gercek bir insan olmasi nedeni ile taktir ediyor, saygi duyuyorum. aslinda turk adalet sistemi boylesi bir durumda mulku olmayani hapislerde surundurmeye uygun yasalara sahiptir. mesela yillar once hatirladigim sadece ac oldugu icin baklava calan bir cocuk tam15 yil hapis cezasina carptirilmisti ama ayni donemde suleyman demirelin bir yegeni bankada paralari kamyon dolusu tikabasa calarken goruntulenmesine ragmen sadece 6 ay yatmisti. burada turk adalet sistemine gore bir paradoks yoktur. cunku orada kocaman harflerle yazar adalat mulkun temeli diye. yani mulkun oldugu oranda sana adaletli davranilacaktir, yoksa Vay haline.... son olarak sunu hatirlatayim begenmediginiz avrupa ulkelerinde genel bu tzr suclar icin adam yatirilmiyor. 100 bin euro da bankada borc alsan gerektiginde el kaldirip iflas ettim diyebiliyorsun. ama bunun karsiligi hapis olmuyor. sadece 6 yila kadar taksitle araba veya herhangi bir esya alamiyirsun. 6 yil sonra ise tekrar butun haklarin oluyor. neden mi cunku avrupa da hala herseyden onve insan. para hepsi teferuat. degil bu zavalli insan gibi sadece 2 bin euro turk bankasinda borc aldi diye hapiste yatirilmalar,

  Bankaların alacakları konusunda ABD'den gerideyiz. - brandywine06

  Bizde sistem tamamen bankanın borçlunun kanını emmesi biçiminde kurulmuş. ABD'de konut ve taşıt kredisi veren banka sadece ipotek koyduğu malı alır. Borçlunun başka malına, maaşına vb. el koyamaz. Bizde neredeyse canını alacak bankalar. Hakimi tebrik ediyorum. Vicdanlı hakimler lazım memlekete.

  davacinin adini bileydik iyiydi! - zll80

  davalinin adi yazilmis ama davayi azimle yuruten cengaver avukatla bankanin adini bilseydik keske, of ya radikal olmuyor ama bu nasil gazetecilik simdi!

  işte akıl bu - berfukenan

  doğru birtanedir .o da bu işte.cezaevlerinde de ölümü bekleyen onlarca hasta var.adamların cezalarını ölüm cezasına çarptırılmışlar şeklinde overseler daha dürüstçe olur en azından.mesela adam 10 yıl yatacak ama kısa süre sonra ölecek .kemiklerimi yatacak cezaevinde ?...

  Deniz feneri - vancetti

  Deniz fenerini soyup soğana çeviren vurguncular elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Arada bir böyle yargıçlar duymak karamsarlığıma ışık oluyor.