@ismailsaymaz

Hakim'e 'zorba' diyen Akit, her haber için bin TL tazminat ödeyecek

Hakim'e 'zorba' diyen Akit, her haber için bin TL tazminat ödeyecek
Hakim'e 'zorba' diyen Akit, her haber için bin TL tazminat ödeyecek

Hakim Mustafa Karadağ

Ankara'da, bir avukatın türbanla girmesi üzerine duruşmayı erteleyen Hakim Mustafa Karadağ hakkında yedi haberde "zorba", "küstah" ve "militan" ifadelerini kullanan Akit gazetesi, her bir haber için bin TL ödemeye mahkum edildi. 
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL -  Ankara 11.Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ, 6 Haziran 2013’te baktığı bir davaya Avukat Zübeyde Kamalak’ın başörtülü girmesi üzerine Avrupa Barolar ve Hukukçular Konseyi Birliği meslek kuralları ile Hakimler ve Savcıların Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ni gerekçe göstererek, duruşmayı erteledi. Bunun üzerine Akit gazetesi, yedi ayrı sayısında Karadağ’ı hedef aldı.

İlk haberde Karadağ hakkında “Hem zorba hem küstah” denildi. Karadağ’ın, “ CHP ’nin militan milletvekillerini aratmadığı, HSYK’ya tehdit ve hakaretler yağdırdığı” iddia edildi. Keza 19 Eylül 2013’te “zorba hakim” ve “başörtülüler avukatlık yapamaz küstahlığı” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca 12 Aralık 2013’te “Bu hakimin derdi ne” başlığı atılarak, haberde, “Zorbalar için HSYK göreve” denildi.

Karadağ’ın açtığı dava üzerine Ankara 4. Asliye Ceza Mahkemesi, Akit’i her bir haber için bin TL tazminat ödemeye mahkum etti.