Hakkari gergin, kepenkler kapalı

Hakkari gergin, kepenkler kapalı
Hakkari gergin, kepenkler kapalı
Yüksekova'da dün yaşanan polis müdahalesi sırasında 2 kişinin ölmesinin ardından, bugün Hakkari kent merkezi ile Yüksekova'da kepenkler açılmadı.

YÜKSEKOVA - Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Derneği (MEYA-DER) üyelerinin, PKK 'lılara ait mezarların tahrip edilmesi gerekçesiyle yaptığı basın açıklamasından sonra çıkan olaylarda 2 kişinin ölmesi ardından, bugün Hakkari kent merkezi ile Yüksekova'da kepenkler açılmadı.

Yüksekova karıştı, esnaf kepenk kapattı

Yüksekova İlçesi'nde dün bir araya gelen yaklaşık 400 kişi, PKK'lılara ait mezarların tahrip edildiğini protesto ederek Orman Mahallesi'ndeki mezarlığa kadar yürüdü. Yürüyüşe katılanlar daha sonra ilçe merkezine dönerek, Cengiz Topel Caddesi'nde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından grupta bulunanlar dağılırken, yüzleri kapalı bir grup güvenlik önlemi alan polislere taş atmaya başladı. Polis, gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak göstericileri dağıttı. Ara sokaklara kaçan göstericiler ile polisler arasında kovalamaca başlayınca, esnaf kepenk kapattı.
Demirtaş: Hakkari'de analar ağlıyor

Olaylar sırasında Eski Cezaevi Kavşağı'nda silah sesleri duyulmaya başlandı. Burada açılan ateş sırasında kurşunların isabet ettiği 34 yaşındaki Veysel İşbilir ile 32 yaşındaki Mehmet Reşit İşbilir ağır yaralandı. Amca-yeğen oldukları belirtilen iki kişi kaldırıldıkları hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Savcının ilk incelemesinin ardından da otopsi için cenazeler Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi'ne gönderildi.

Diyarbakır'dan Van'a gelen BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, dün gece yapılan otopsinin ardından yakınlarına teslim edilen cenazelerle birlikte bugün Yüksekova İlçesi'ne gitmeye karar verdi. İki kişinin öldüğü olayı protesto etmek amacıyla Yüksekova ve Hakkari kent merkezinde bugün kepenkler açılmadı. Nöbetçi fırın ve eczane dışında tüm işyerlerinin kapalı olduğu Yüksekova ve Hakkari'de polis belli noktalarda güvenlik önlemi aldı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116498411649844

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  eli kanli Katiler yine is basinda! - eL_Kurdo

  söyliyecek laf bulamiyorum bir türlü 2 can bir aileden Katledildi. hala türk medyasinin yüzde 90´ni bunlar polise tas ati havayi fisek ati polisimize karsi savastilar diye öldürlüdüler bu sekilde haber yapiyorlar. ne Kadar kolay alnatiyorlar tek tarafli herzamanki gibi. yorumum daha cok sahtekar tek tarafli Gercegi görmemezlikten gelen cikarci Medyaya gün gelecek hepiniz kürt halkindan özur diliyeceksiniz sirf vicdan azabindan olsa bile ama o gün ila gelecek!!!

  Penguen medyasına mı özeniyorsunuz? - xwendekaro

  bu nasıl bir habercilik anlayışıdır? ''Basın açıklamasının ardından grupta bulunanlar dağılırken, yüzleri kapalı bir grup güvenlik önlemi alan polislere taş atmaya başladı.''Bu haberi ''Polis uyarı yapmadan halka saldırmıştır'' diye düzeltmediğiniz sürece tarih sizi yargılayacaktır.

  Bu ilkel zihniyet barışı yapamaz. - karçiçekleri

  Çözüme giden yol temizliği bu gibi kazalar. İki ilkel kabile dahi barışa doğru giderlerken, kendilerine tabi olan gençlerini ikna eder, bir taşkınlık yapmalarını bu şekilde önlerler. Ne yazık ki bu ülkedeki zihniyet bu ilkel dediklerimizin daha da gerisinde...

  Tamda Ateşkes İmzalanmıştı - senseman

  Sorun Nerde,Ne,Nedir,Nelerdir,Herkes sorunun ne olduğunu biliyor ,sorun Yılarca Ötekileştirme ve asilime Politikasından Çıkmıştır.Ve Devam Edecektir..Bağımsız Olana Kadar...