Hakkari, Şırnak, Adana ve Şanlıurfa karıştı

Hakkari, Şırnak, Adana ve Şanlıurfa karıştı
Hakkari, Şırnak, Adana ve Şanlıurfa karıştı
Şanlıurfa ve Şırnak'ta KCK operasyonu kapsamında Belediye başkanlarının tutuklanması sokakta protesto edilirken, Adana'da Öcalan leyine sloganlar atıldı, Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde ise PKK yandaşları olay çıkardı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 

HAKKARİ’nin Yüksekova İlçesi’nde bugün de PKK yandaşları, kentin en işlek caddesini ateş yakıp barikat kurarak trafiğe kapattı. Polisin müdahalesiyle çıkan olaylar ara sokaklarda devam ederken esnaf işyerlerini kapattı.

PKK'nın şehir yapılanması olan Kürdistan Topuluklar Birliği'nin Türkiye Meclisi'ne (KCK/TM) yönelik operasyon ve 23 şühelinin tutuklanmasını protesto eden gruplar dün olduğu gibi bugün de Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde olay çıkardı. Kentin en merkezi yeri Cengiz Topel Caddesi üzerinde sabah saatlerinde toplanan grup, PKK ve terörist başı Abdullah Öcalan lehine slogan atarak ateş yakıp, yola barikat kurdu. Polisin uyarılarına karşın protesto gösterisini sürdüren grup yolu trafiğe kapattı.

Taşlı sopalı saldırıya geçen gruba polis müdahale etti. Ortalık bir anda savaş alanına dönerken, tazyikli su ve gözyaşartıcı bomba kullanan polis göstericileri dağıttı. İlçede yoğun güvenlik önlemi alınırken, ara sokaklara kaçan göstericiler yeniden toplanıp ateş yakarak, kendilerine müdahale erden polislere taş atmayı sürdürdü. 


Viranşehir'de BDP'li başkan için protesto yürüyüşü

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi'nde ise BDP üyeleri terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olan Kürdistan Topuluklar Birliği'nin Türkiye Meclisi'ne (KCK/TM) yönelik operasyon kapsamında yakalandıktan sonra tutuklanan Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven'e destek vermek için yürüyüş düzenledi. Ellerinde Başkan Güven'in fotoğraflarını ve dövizler taşıyan yaklaşık 1000 kişilik grup PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı.

BDP Viranşehir İlçe teşkilatı üyeleri, KCK operasyonu kapsamında Belediye başkanlarının tutuklanmasını protesto etmek için yürüyüş düzenledi. Öğle saatlerinde Vatan Caddesi'nde toplanan aralarında kapatılan DTP'nin Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Ayhan, Ceylanpınar Belediye Başkanı BDP'li İsmail Arslan'ın da bulunduğu grup Viranşehir Belediyesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Üzerinde, ‘Hepimiz Leyla'yız, hepimizi tutuklayın’, ‘Leyla Güven’ler sahipsiz değildir’, ‘AKP, CHP ve MHP Kürt halkının düşmanıdır’, ‘Onlar KCK'yse bizler de KCK’liyiz’ yazılı dövizler taşıyan grupta bulunanlar Kürtçe ‘Biji Serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo), ‘PKK halktır, halk burada’, ‘AKP şaşırma, bizi dağa taşırma’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Viranşehir iradene sahip çık’, ‘Yaşasın Leyla başkan’, ‘Hepimiz KCK’liyiz’ ve ‘Viranşehir ovası Apocular yuvası’ diye slogan attı. Çok sayıda kadın ve çocuğun da katıldığı 3 kilometrelik yürüyüş, Güven'in tutuklanmasını protesto için penceresine siyah bayrak asılı belediye binasının önüne gelinmesi ile son buldu. Burada alkış ve slogan atan grup adına basın açıklamasını okuyan BDP İlçe yöneticilerinden Ali Türk, Kürtler'in tarihin hiçbir döneminde birlikte yaşadığı halka ihanet etmediğini, aksine devletin ihanetine uğradıklarını ileri sürerek, şunları söyledi:

“30 yıldır adına savaş, çatışma ne derse densin geçen süreçte binlerce genç kaybedildi, milyonlarca insan bundan etkilendi. Köyler boşaltıldı, zindanlar doldu. Tüm bunlara rağmen demokrasi ve kardeşlikten yana sesimizi yükselttik. Daha dün kapatılan DTP’den dolayı halkın tepkisi durmamışken bugün halkın iradesiyle seçilen belediye başkanlarımız ve yöneticilerimiz darbe üslubunu aratmayacak tarzla gece yarısı operasyonuyla gözaltına alınmış ve tutuklanmışlardır. Bu yapılan tamamen Kürt halkını iradesizleştirme ve örgütsüzleştirme operasyonu olduğu gibi köle ve işbirlikçi hain Kürt yaratma operasyonudur. Bizler, Leyla Güven başta olmak üzere, onunla tutuklanan arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar durmayacağız. Çünkü bu yapılan başı gövdeden koparma operasyonudur. Leyla başkan irademizdir ve irademizde namusumuzdur. İrademize sahip çıkmak, namusumuza sahip çıkmaktır.”

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı basın açıklaması ardından siyah bayrak asılı belediye binası önünde yarım saat oturma eylemi yapan grup dağıldı.Şırnak'ta BDP'li başkanlardan protesto


ŞAnlıurfa'nın  Viranşehir ilçesinde olduğu gibi Şırnak'da da , terör örgütü PKK'nın şehir yapılanması olan Kürdistan Topuluklar Birliği'nin Türkiye Meclisi'ne (KCK/TM) yönelik operasyon kapsamında belediye başkanlarının da tutuklanmasına neden olan operasyon, BDP'ye geçen, kapatılan DTP'li belediye başkanları tarafından protesto edildi.

Şırnak Belediyesi önündeki basın açıklamasına, Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Silopi Belediye Başkanı Emin Tuğurlu, Uludere Belediye Başkanı Şükran Sincar, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak, İl Genel Meclis Başkanı Eyüp Tanış, BDP Şırnak İl Başkanı Sekvan Aytu, Balveren Belediye Başkanı Abdurrezak Yıldız, Başverimli Belediye Başkanı Sinan Uysal’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda BDP'li il genel ve belediye meclis üyeleri katıldı. Belediye Başkanları sık sık, ‘Ya onları dışarı ya bizleri de içeri', ‘Hepimiz Aydın’ız, hepimiz Nejdet’iz, Hepimiz Leyla’yız' diye slogan attı. Belediye başkanları adına açıklama yapan Şırnak Belediye Başkanı Ramazan Uysal, AK Parti'nin demokratik açılım adıyla Kürtler'i tasfiye etmeyi, inkar ve imha siyasetini daha ince yöntemlerle sürdürdüğünü iddia ederek, “Hükümetin planlamaları doğrultusunda geliştirilen bu operasyonlar hükümetin ‘Demokratik açılım’ dediği şeyin özgür Kürt'ü kabul etmemek, tasfiye etmek ve kendi asimile olmuş Kürt’ünü yaratma olduğu açığa çıkmıştır” dedi.

Belediye Başkanı Uysal, gözaltına alınan arkadaşlarıyla aynı suçu işlemeye devam edeceklerini kaydederek, “Buyurun bizleri de alın. Kürt halkı olarak özgürlük için hiçbir zaman bedel ödemekten çekinmedik ve çekinmeyeceğiz. Katliamlara, faili meçhul cinayetlere, köy yakma ve imha operasyonlarına dayanan bu kirli yüzü halkımız çok iyi tanımaktadır. İnkar ve imha siyaseti dün sonuç almadığı gibi bu gün de yarın da sonuç almayacaktı” "diye konuştu. Açıklamayı izleyenler daha sonra sesizce dağıldı.

BDP açılışında Öcalan sloganları atıldı

ADANA'da, kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) yerine kurulan Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) Yüreğir İlçe Başkanlığı açılışında bölücübaşı Abdullah Öcalan sloganları atıldı. Kendilerine ‘Barış Anneleri’ adını veren yaklaşık 200 kadın, beyaz başörtüleriyle ‘barış mesajı' verirken, yaklaşık 200 metre uzunluğundaki halayla açılış kutlandı.

19 Mayıs Mahallesi Süleyman Vahit Caddesi'ndeki BDP tabelalarıyla değiştirilen eski DTP il binası önünde toplanan kadınlar ‘İmralı sakini barış elçisi’, ‘PKK halktır halk burada’, Kürtçe ‘Biji serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo) sloganları ile bölücü başı lehine sloganlar attı. Kendilerine ‘Barış Anneleri’ adını veren bir grup kadın da, başlarına beyaz başörtüleri takarak açılışa katıldı. Başörtüsüyle barış mesajı verdiklerini belirten kadınlar, 2 halkın artık barış yaşaması gerektiğini söyledi. Sözde PKK bayrakları da taşıyan grup, açılışı halay çekerek kutladı. Çevik kuvvet polislerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı açılışta, partililer halay oluşturdu. Çocuk ve kadınların da katıldığı açılış kutlamalarında, BDP'liler 1 saat boyunca halay çekti. Açılışta konuşan yapan BDP Yüreğir İlçe Başkanı Hıdır Taşkıran, Kürt halkının barışa ve demokratik ortama duyduğu özlemi gerçekleştirmeye çalışacaklarını söyledi.