Hakkari'de anadil yürüyüşüne 3 bin kişi katıldıBehçet DALMAZ/HAKKARİ

DEMOKRATİK Toplum Partisi(DTP) ve bazı sivil toplum örgütlerine üye yaklaşık 3 bin kişi, anadilde eğitim için yürüyüş düzenleyip basın açıklaması yaptı. Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı yürüyüşte, yeni yayın hayatına başlaya TRT-6 ve Başbakan Erdoğan aleyhine sloganlar attı.
Kudi-Der'in organize ettiği ‘Anadilde Eğitim İstiyoruz' adı verilen yürüyüşe, DTP, İHD ve KESK üyesi yaklaşık 3 bin kişi katıldı. DTP'li Hakkari Belediye Başkanı Kazım Kurt, DTP Hakkari aday adayları Yusuf Sevmiş, Kadir Şahin'in de katıldığı yürüyüş, Altay Caddesi'nde bulunan DTP il binası önünde başladı. Eylemciler buradan yaklaşık 500 metre kadar yürüyerek Bulvar Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önüne kadar geldi. Kalabalık yürüyüş boyunca, PKK terör örgütü elebaşı Öcalan lehine Türkçe ve Kürtçe olarak ‘Yaşasın Apo', ‘Kahrolsun AKP' ile Kürtçe ‘TRT Şeş, Erdoğan Cahş' sloganları attı. Kalabalık Belediye Başkan adayı AKP'li Şükrü Çallı için de ‘Hakkari Çallı'ya mezar olacak’ diye slogan attı.
Kurdi-Der'in organize ettiği ‘Anadilde eğitim istiyoruz' yürüyüşü ardından belediye binası önünde basın açıklaması okundu. Geniş önlemlerinin de alındığı basın açıklamasını okuyan Kurdi-Der üyesi Hamza Gündüz, AKP'yi ikiyüzlü davranmakla suçladı. Gündüz, “AKP Hükümeti'nin amacı, attığı sahte adımlarla Kürtçe dilini etkisiz hale getirmektir. Bir yandan Kürtçe kanal açacaksın, bir yandan da, Kürtçe konuştuğu için dava açacaksın. Bu çerçevede tüm halkımıza sesleniyorum herkes ana dilline ve Kürdi-Der'e sahip çıksın. Buradan devlet yetkililerine ve AKP Hükümeti'ne sesleniyorum Edi Bes'e (Yeter artık) diyoruz. İnkarcı politikalardan vazgeçin. İmha ve sahtekarlıktan vazgeçin” dedi.(dha)