Hakkari'de anadilde eğitim gerilimi

Hakkari'de anadilde eğitim gerilimi
Hakkari'de anadilde eğitim gerilimi
Hakkari'de Eğitim-Sen ve Kurdi-Der şubeleri tarafından bir hafta boyunca anadilde eğitim için yapılan kampanyalar kapsamında toplanan 10 bin 500 imzalı dilekçeyi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim etmek isteyen 300 kişilik grubun valilik önündeki yürüyüşüne polis izin vermedi.

HAKKARİ - Hakkari Eğitim Sen ve Kurdi-Der şubeleri tarafından düzenlenen STK ve BDP 'lilerin de destek verdiği, "Anadilde Eğitim Yürüyüşü" için yaklaşık 300 kişilik grup belediye binası önünde toplandı. Aralarında okul çağındaki çocukların da bulunduğu yaklaşık grup, "Dilimiz onurumuzdur", "Dilsiz yaşam olmaz", "Biji serok Apo (Yaşasın Apo)" sloganları atarak, Bulvar Caddesi'nden Cumhuriyet Caddesi'ne kadar yürüyüdü. Grup, buradan da Hakkari Valiliği'ne gidip, 10 bin 500 imzalı dilekçeyi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim etmek istedi. Ancak grubun önü valilik binasına 200 metre kala Defterdarlık Caddesi'nde TOMA ve çevik kuvvet polisi tarafından kesilerek, gidişlerine izin verilmedi. Bunun üzerine gruptakilerle polis amirleri arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Polise tepki gösteren Kurdi-Der ve Eğitim Sen Şubesi temsilcileri, polis panzerlerinin önünde basın açıklaması yaptı. Basın metnini Kürtçe okuyan Kurdi-Der Hakkari Şube Başkanı Vasfi Ak, "30 yıldır Kürt dili üzerinde uygulanan imha, inkar ve asimilasyon bugün de devam ediyor. Kürt halkı anadilde eğitim için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu mücadelesine devam edecek" dedi.

Eğitim Sen Hakkari Şube Başkanı Yusuf Demir ise, Eğitim-Sen ve Kurdi-Der şubeleri olarak başlattıkları imza kampanyasında 10 bin 500 dilekçenin imzalandığını, bu dilekçeleri Milli Eğitim Müdürlüğü'ne vermek istediklerini ancak polisin kalabalığın önünü keserek bunu engellediğini belirtti.

'VALİ İSTİFA' SLOGANLARI
Demir, "Polisin bu tutumunun barış sürecine ve kangrenleşmiş bütün Türkiye sorunlarına çözüm olmayacağını buradan belirtmek istiyoruz. Kesinlikle bizim en doğal hakkımız olan şeyleri kabul etmeye davet ediyoruz. Sayın vali, yaptığı bu uygulamayla kesinlikle valilikle halk arasına ciddi bir mesafe koymuştur. Bu yüzden daha önce seçtiğimiz bir heyetimiz vardı. Heyetimiz dilekçeleri alıp Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edecektir" dedi. Konuşmalar sırasında grup sık sık "Vali istifa" sloganları attı.

Polisin gruba izin vermemesi nedeniyle 6 kişilik bir heyet, dilekçeleri Milli Eğitim Müdürlüğü'ne götürüp teslim etti. Diğer grup üyeleri ise, oturma eylemi yapıp temsilci heyetin dönüşünü bekledi. Dilekçeleri tutanak karşılığı Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim edip dönün heyet adına açıklama yapan Eğitim-Sen Hakkari Şube Başkanı Demir'in 10 bin 500 imzalı dilekçeyi Milli Eğitim Müdürlüğü'ne teslim ettiklerini söylemesinin ardından grup sessizce dağıldı. (Behçet DALMAZ/DHA)

Şanlıurfa'da 5 bin imza

ŞANLIURFA - Şanlıurfa’da, Eğitim-Sen üyeleri tarafından, anadilde eğitim için toplanan 5 bin imza Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Eğitim-Sen üyeleri, okullarda anadilde eğitim verilmesi için 3 gün önce imza kampanyası başlattı. Kentin değişik bölgelerine kurulan stantlarda ana dilde eğitim taleplerini içeren dilekçelere atılan 5 bin imza, bugün Eğitim-Sen yöneticileri tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim edildi. Toplanan dilekçeleri teslim ettiklerini belirten Eğitim-Sen Şube Başkanı Halit Şahin şöyle dedi:

"Bireylerin kendi anadillerinde eğitim hakkından yoksun bırakılması, çocukluktan itibaren zihinsel gelişimi ve kimlik edinme sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu anayasal bir durumdur. Bu durumla ilgili olarak 3 gün boyunca her kesimden topladığımız 5 bin imzayı teslim etmeye geldik. Umarız yurt genelinde toplanan bu imzaların doğrultusunda anadil eğitim hakkı okullarda uygulanmaya başlar." (Ömer PINAR/DHA)