Hakkari'de asker ateş açtı: 1'i asker 2 ölü

Hakkari'de asker ateş açtı: 1'i asker 2 ölü
Hakkari'de asker ateş açtı: 1'i asker 2 ölü
Üzümcü Köyü yakınlarındaki güvenlik noktasında durdurulmak istenen minibüse ateş açıldı. 1 uzman çavuş şehit oldu, minibüs yolcularından 29 yaşındaki Yücel Ertuş öldü.

HAKKARİ - Hakkari’nin merkeze bağlı Üzümcü Köyü yakınlarındaki güvenlik noktasında durdurulmak istenen minibüse ateş açıldı. Açılan ateşle 1 uzman çavuş ile minibüs yolcularından 29 yaşındaki Yücel Ertuş öldü. Olayla ilgili henüz resmi açıklama yapılmazken, İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, minibüsün durdurulmak istendiği sırada yüksek mevzilerden ateş açıldığını, 1’i asker 2 kişinin öldüğünü açıkladı.

Olay, dün saat 23.00 sıralarında Hakkari il merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Üzümcü Köyü yakınlarında meydana geldi. Çukurca’dan Hakkari’ye gelen minibüs, Üzümcü Karakolu’ndaki askerler tarafından durdurulmak oluşturulan güvenlik noktasında istendi. ’Dur’ ihtarına uymadığı öne sürülen, içinde Yücel Ertuş ile Cemil Korkmaz’ın bulunduğu minibüse bunun üzerine askerler tarafından ateş açıldı. Açılan ateş sonucu araçta bulunan 29 yaşındaki Ertuş ağır yaralandı. Hakkari Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Ertuş, yapılan müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Bu sırada olay yerinde bulunan 1 uzman çavuş da ağır yaralandığı ve kaldırıldığı Hakkari Asker Hastanesi’nde kurtarılamayarak şehit oldu. Yetkililer soruşturmanın devam ettiğini, daha sonra açıklama yapılacağını, minibüste bulunan Cemil Korkmaz’ın ise gözaltına alındığını açıkladı.

İHD: YARGISIZ İNFAZ
Hastaneye gelen İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut, dün gece meydana gelen olayda 1’i asker 2 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, şöyle dedi: "İçerisinde 2 kişinin bulunduğu araç, daha önce Çukurca-Hakkari karayolu üzerinde bulunan Geçimli Karakolu’nda durduruluyor. Yoluna devam eden araç, bu kez de Üzümlü Karakolu’nda tekrar durdurulmaya çalışılırken yüksek mevzilerden ateş açılıyor. Bu sırada yolda aracı durdurmaya çalışan uzman çavuş ile minibüste bulunan sivil vatandaş; Ertuş, ağır yaralanıyor. Ertuş ile uzman çavuş, kaldırıldıkları hastanelerde de hayatlarını kaybediyor. Bu tamamen yargısız infazdır. Olayın takipçisi olacağız. Cumhuriyet Savcısı ile görüştük. Olayı tüm detayları ile takip ediyoruz. Hazırlayacağımız raporu da basınla paylaşacağız." (Behçet DALMAZ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115951111595116

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Asker ateş açtı - ismicbedir

  Başlık böyle "Asker ateş açtı" Manşetin altını oku; araç durdurulmak istenmiş, durmamış, yüksek bir yerden ateş edilmiş. Uzman Çavuşla bir yolcu ölmüş. Başlığa göre ateş açan asker. Yüksekten ateş açan yani. Ölenlerden biri uzman çavuş. Biri yolcu. Yüksekten ateş eden asker mi? Yok o da belli değil. Başlık neden öyle. İşte öyle. Bir haber böyle mi yayınlanır. Ayrıntı bilinmiyorsa bilinen kısım yayınlanır. Doğruluğu hakkında bilgi yoksa. O da yazılır. Ama nerede?

  anlamak kolay olmadi - soner404

  gazetede cikacak bir haber,buadar karisik anlatmamasi gerekir haberi...uzmani kim vurmus,yuksek mevzilerden kim ates etmis.anlamadim ki

  Bu işte bir sakatlık var...! - bektasoglu1975

  Anlamadım, asker yüksek bir yerden öyle bir ateş açıyor ki; hen minibüsteki yolculardan birini öldürüyor hem de minibüsü 'durmurmaya çalışan' Uzman Çavuşu...! Sabahki ilk haberlerde Uzman Çavuşun durmayan araç altında ezilerek öldüğü belirtiliyordu. Bu işte bir sakatlık var! Bu bir yargısız infaz...!

  Hukuksuzluğa Alışma - RadikalGokhan

  Kontrol varmış, jandarma varmış, ruhsat, ehliyet, kimlik.. Bölge halkı hukuksuzluğa iyice alıştı işte, ne kontrol noktasında duruyor ne jandarmayı tanıyor. Olan görevini yerine getirmeye çalışan uzman çavuşa olmuş, çok yazık..

  GÜVENLİK KUVVETLERİNİN KENDİSİ SORUN İSE GÜVENLİKTEN BAHSEDİLEMEZ - m.rozbilen

  Ne güvenliği, bari alay etmeyin.Durduk yerde araç taramak geçmişi canlandırmaya yönelik değilse keyfidir.2 adam pisipisine öldü,Allah rahmet etsin mi diyeceğiz? Yok ya.Yan yana gelen öğrencilerle uğraşacağınıza,adı güvenlik kuvveti olan magandalara sahip olun yeter.Artık bu güvenlik kuvvetlerine çeki düzen verme zamanı gelmedi mi? Yetti gayri.

  DEMEK Kİ PKK GÜNAH KEÇİSİ İMİŞ - pispor

  şuna bakın araç bir önceki karakolda durduruluyor sonra yoluna devam ediyor ikinci karakolda durdurulup tekrar kontrol ediliyor ve bu esnada bile bile mevzilerden ateş ediliyor uzak ve yüksek mevzilerden ise bu tamamen keskin nişancıların işi ve bilinerek yapılan bir komplo eylemi türü