Hakkari'de cenaze gerginliği

Hakkari'de cenaze gerginliği
Hakkari'de cenaze gerginliği
Hakkari'de 2 Suriyeli PKK'lının cenazesi yüzünden olay çıktı. Cenazelerin teslimi için Suriye Büyükelçiliği'nden yazı beklenirken bir grup polisle çatıştı


Behçet DALMAZ

HAKKARİ - Çukurca ilçesi Kazan Vadisi’nde, güvenlik güçlerince yapılan operasyonda öldürülen 2 Suriyeli PKK’lının aileleri, cenazeyi alamayınca Hakkari’de olaylar çıktı.
Çukurca'nın Kazan Vadisi’nde 14 gün önce güvenlik güçlerince başlatılan operasyonda 8 PKK’lı öldürülmüştü. Hakkari Devlet Hastanesi morgunda bekletilen 2’si Suriyeli 1’i İranlı 8 PKK’lıdan Türk vatandaşı olan 5’i ailelerine teslim edildi. Suriye uyruklu PKK’lı teröristler ‘Abbas Baran’ kod adlı Kahraman Seğ Ali’nin babası Bunhani ile ‘Hedar Afrin’ kod adlı Hanife Ali’nin babası Cemal Ali’ye cenazeler teslim edilmedi. Yetkililer cenazelerin teslim edilmesi için Suriye Büyükelçiliği'nden izinin beklendiğini söyledi.OLAYLAR ÇIKTICenazeler beklenirken Hakkari’nin Biçer ve Menderes Mahallelerinde yola barikat kurarak slogan atan gruplara polis müdahale etti. Polisin uyarılarına aldırmayarak taş atan grubu polis, gözyaşartıcı bomba ve tazikli su kullanarak dağıtmaya çalıştı. Yaklaşık 50 kişilik grup, polise taş atarak karşılık verdi. Yoldan geçen bazı vatandaşlar da atılan gazdan etkilendi. Ara sokaklara dağılarak kaçan göstericiler ile polisler arasında kovalamaca yaşanırken, Hakkari’deki olaylar sokak aralarında devam etti. (dha)