Hakkari'de dillere destan aşiret düğünü

Hakkari'de dillere destan aşiret düğünü
Hakkari'de dillere destan aşiret düğünü
Hakkari'de Pinyanişi aşiretinin önde gelen isimlerinden Orhan Pirozbeyoğlu'nun oğlu, 2 gün 2 gece süren düğünle dünya evine girdi. İran ve Irak'tan da çok sayıda davetlinin katıldığı düğünde 40 hayvan kesildi, geline çok sayıda altın, damada ise 234 bin TL takıldı.

HAKKARİ – Hakkari'de Pinyanişi aşiretinin önde gelen isimlerinden Orhan Pirozbeyoğlu'nun Tarım Kredi Kooperatifi Erzurum Bölge Müfettişi olan oğlu 26 yaşındaki Mesut Pirozbeyoğlu ile Adana'da Vergi Müfettişi 25 yaşındaki Bedriye Bozkaya, 2 gün 2 gece süren düğünle dünya evine girdi.

Mesut ve Bedriye Bozkaya'nın düğünü Biçer Mahallesi'ndeki bir okulun bahçesinde yapıldı.

Düğüne, Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt yönetiminin güvenlikten sorumlu isimlerinden Hakar Mühsin, Emekli General Muhammed Muhsin, Peşmerge Daire Başkanı Salih Mustafa, Nevari aşiretinin lideri Abdullah Mela Ahmet, Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin Dışişleri Bakanı Hoşar Zebari'nin oğlu Rıza Zebari, Pinyanişi aşiretinden Ali İhsan Zeydan, Necip Zeydan, Jirki aşiretinin ileri gelenlerinden Mehmet Adıyaman, Hakkari, Çukurca, Yüksekova, Şemdinli bölgesinde çok sayıdı davetli katıldı.

Düğüne katılan davetliler takı takmak için uzun kuyruk oluşturdu. Davetliler gelin Bedriye Bozkaya'ya çok sayıda altın, damat Mesut Pirozbeyoğlu'na da 234 bin TL para taktı.

40 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KESİLDİ
Düğünde davetlilere yemek olarak kavurma, pilav ve salata ikram edildi, Yemek için 40 küçükbaş hayvan kesildi. Düğünde söylenen Kürtçe müzik eşliğinde davetliler 2 gün 2 gece boyunca halay çekti.

Düğüne katılan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Dışişleri Bakanı Hoşar Zabari'nin oğlu Rıza Zebari, aslen Pinyanişi aşiretinden olduklarını belirterek, iki ülke arasındaki sınırlar çizilince Kuzey Irak'ta kaldıklarını söyledi. Barzani ailesini temsilen düğüne katıldıklarını belirten Zebari, "Pirozbeyoğulları'nın düğününe katılmak bizim için büyük bir şeref oldu. Gelin ve damada mutluluk dileriz" dedi.

DHA - Behçet DALMAZ


  http://www.radikal.com.tr/113886911388697

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @yilmaz usb - pierre woodman

  Arkadaş bir günde kendi gözünüzdeki merteği görün be. 5-10 bin kişiymiş de her biri 100 TL taksa o kadar para zaten edermiş de. Herkes 100 TL takıyor, 50 TL'ye niye kaçağa gidiyor diye sorarlar adama? İnsanların karnı tok, sırtı pek, o kadar riski alıp aganın oğluna 100 TL takmak için iki kere dağ aşıyor, katır sırtında mazot getiriyor, öyle keyfine? He mi?

  ADAM OLMAK - HARAYDIN

  Asalak olmadan adam olmanın şartı vergi vermektir. Acaba maliye herkesin peşine düşerken kendini padişah sanıp böyle düğün yapanların ne kadar vergi verdiklerini inceliyor mu? Emekli maaşı ile geçinemeyen üç kuruşluk iş yapınca peşine düşen SGK soruyormu acaba SGK ödüyor mu diye?

  Kötü manzara ama mantıklı düşünürseniz. - yilmaz-usb

  5 10 bin kişinin (aşiret)katıldıgı bir dügünde bu kadar para toplanması aslında cok garipsenecek bir olay degil yani herkes 100 lira taksa ki cok daha fazla takan oluyor, hemen hemen o kadar para yapar.Hani cok garipseneceek bir olay degil mantıklı düşünürsek.

  DEĞİRMENİN SUYU? - nebilkoken

  Sadece bu "Değirmenin suyu nereden geliyor" diye soruyorum????

  ? - DevriM19171917

  yoksulu bol olan bir yerde dollarların hava da uçması ne yaman bir çelişki hele birde söze tayyip gibi müslümanız diye başlıyorlar tuz biber oluyor bu nasıl müslümanlık

  düğün - sakar47

  Allah mesut ve bahtiyar etsin

  kürt burjuvazisi - Kara Budun

  öff memleketimden feodalizm manzaraları. bu ne ihtişam, gösteriş hazzıdır anlamıyorum. hakkari'de o kadar fakir aile varken böyle bir düğün yapmak... partinin bunu konuşması lazım.