Hakkari'de halaylı 'Kürt Dil Bayramı' kutlaması

Hakkari'de halaylı 'Kürt Dil Bayramı' kutlaması
Hakkari'de halaylı 'Kürt Dil Bayramı' kutlaması
Hakkari'de Kurdi-Der tarafından Kürt Dil bayramı düzenlendi. Davul-zurnalı kutlamada Kürtçe üzerindeki baskıların kaldırılması istendi.

Behçet DALMAZ

HAKKARİ - Hakkari’de Kurdi-Der tarafından düzenlenen Kürt Dil bayramı etkinliğinde bir araya gelen yaklaşık 500 kişi, çalınan davul zurna eşliğinde halay çekti.

Altay caddesi üzerinde bulunan Belediye garajında toplanan ve burada bir süre halay çeken kalabalık, daha sonra ellerindeki Kürtçe ve Türkçe pankartlarla basın açıklamasının yapılacağı Bulvar caddesi üzerindeki Belediye binası önüne kadar yürüdü.

BDP ’li Belediye Başkanı Dr. Fadıl bedirhanoğlu, BDP Hakkari il Başkanı M. Sıddık Yıldırım, STK Temsilcileri, Kurdi-Der Hakkari Şube Başkanı Vasfi Ak ve öğrencilerin de katıldığı Kurt Dil Bayramı etkinliğine belediye binası önünde devam edildi.

Kalabalık, burada da yolu tek yönlü trafiğe kapatıp halay çekti. Kürt Dil bayramı nedeniyle Kürtçe bir konuşma yapan Belediye Başkanı Bedirhanoğlu, Kürt dili hakkında bilgiler verirken, Kürt dili üzerindeki baskı ve imha politikalarına da son verilmesini istedi. (dha)


  ETİKETLER:

  BDP

  ,

  HAKKARİ

  ,

  Kürtçe

  ,

  Belediye