Hakkari'de İran protestosu

Hakkari'de İran protestosu
Hakkari'de İran protestosu
İran'ın Mahabad kentinde bir kadının tecavüzden kurtulmak için çalıştığı otelin 4'üncü katından atlayarak yaşamını yitirmesi Hakkari'de yapılan basın açıklaması ve yürüyüşle protesto edildi.

RADİKAL - Hakkari'de, Demokratik Toplum Kongresi'ne bağlı Özgür Kadın Kongresi İran'ın Mahabad kentinde Ferinaz Xosrowanî'nin tecavüzden kurtulmak için çalıştığı otelin 4'üncü katından atlayarak yaşamını yitirmesinin ardından başlayan olaylara ilişkin yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

Hakkari Belediyesi önünde bir araya gelen ve aralarında Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, DBP Hakkari il Eşbaşkanı Musa Çiftçi, HDP Hakkari il Eşbakanı Rahmi Temel, Hakkari Kent Meclisi sözcüsü Perihan Kahraman'ın da bulunduğu kalabalık, ellerindeki pankartlarla slogan atararak yürüdü.

Belediye binası önünde toplanan grup adına basın metnini okuyan DBP Hakkari Merkez ilçe Eşbaşkanı Cevahir Keskin, "İran devletinin istihbarat örgütünün elemanları bir otelde çalışan Kürt kadını Ferinaz Xosrowani'ye tecavüz etmeye çalışmış ve bu saldırıya karşı kendini korumaya çalışan Xosrowani kendisini otelin 4'üncü katında atarak yaşamına son vermiştir.

Kürt kadını Xosrowani şahsında , kadın onuruna ve halkımıza yapılan bu saldırı Mahabad'da bir isyana dönüşmüş durumdadır. Bu haklı isyan İran devletinin onlarca yıldır yaptığı zulme ve katliama karşı bir isyandır. İran'da yaşanan bu olaylara karşı tüm halkları ve dünya kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz ve bu vahşi olayı nefretle kınıyoruz" dedi.
DHA-Behçet DALMAZ