Hakkari'de karakol gerilimi yaşanıyor

Hakkari'de karakol gerilimi yaşanıyor
Hakkari'de karakol gerilimi yaşanıyor
Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nin Doski Bölgesi'ndeki Rahmo Tepe'ye kurulan seyyar karakolun kaldırılması için BDP İlçe örgütü tarafından eylem yapıldı. Dünkü eylemle başlayan bu gerginlik bugün de sürdü.

HAKKARİ - Araçlarla bölgeye giden eylemciler karakola yürümek istedi. Dağlık bölgede polisin de destek verdiği jandarma kurulan barikatı aşmaya çalışan eylemcilere müdahale etti.

Saat 16.00 sıralarında Yüksekova İlçesi’ne 30 kilometre uzaklıktaki Doski Bölgesi’ndeki Gürkavak Köyü içerisinde bulunan Rahmo Tepesi’ne 3 yıl önce kurulan karakola giden yaklaşık 3 bin kişi, ilk olarak karakolun kurulduğu tepeye tırmandı. Jandarmanın etten duvar ördüğü karakol önünde slogan atıp, PKK bayrakları ile Öcalan resimleri açan grup sık sık ’Biji Serok Apo’, ’Selam selam İmralı’ya bin selam’ sloganları attı.

ASKER MAYIN KONUSUNDA SIK SIK UYARDI
Karakol önünde toplanan kalabalığa tarafından 'mayın var' uyarısı yapıldı. Askeri bir yetkili, "Üzücü bir olay olmasını istemiyoruz. Yolda mayın taraması yaptık. Ancak arazide eskiden kalmış patlamamış mühimmat olabilir. Lütfen arazide dolaşmayın dikkatli olun" uyarısında bulundu.

KARAKOLA YÜRÜDÜLER KOMUTAN UYARDI
Bir süre askerin etten duvar ördüğü bölgede halay çeken eylemciler karakola doğru yürüyüşe geçti. Askerden yol vermesini isteyen eylemciler barikatı aşamayınca taş atanlar oldu. Asker eylemcilere gaz bombasıyla müdahale edip havaya uyarı ateşi açtı. Kısa süreli müdahale sonrası askeri bir yetkili, "Bu topraklarda bir çiçeğin bile solması bizi üzer. Lütfen sağduyulu davranalım" diyerek aralarında BDP İlçe Başkanı Nail Durmaz’ın da bulunduğu bir grup yöneticiyle görüştü.

POLİSTEN JANDARMAYA DESTEK
Karakol çevresinde güvenlik sağlayan jandarmalara polisin de destek vermesi dikkat çekti. Müdahale sırasında bazı polisler gaz bombası kullanırken, askeri yetkili ve BDP’lilerin görüşmesinin ardından eylemci grup sakinleşip oturmaya başladı. Bu sırada bazı eylemciler jandarmaların önünde el ele tutuşarak güvenlik sağlayarak taşkınlık yapılmasına izin vermedi. Eylemciler de karakolun kaldırılmasına kadar burada oturacaklarını söylediler. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114070811407083

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  karakollardan şikayet edenlere soruyorum, doğuda karakollardan şikayetçisiniz, batıda da doğuluların çoğunlukta olduğu semtlerdeki karakollardan şikayetçisiniz acaba sorun karakollarda mı yoksa sizde mi, keşke benim sokağımda da karakol olsa evimde daha rahat uyurum

  GÜVEN SARSICI TUTUMLARDAN VAZGEÇİLMELİDİR. - m.rozbilen

  Şu işe bakın.Benim bildiğim, halk güvenliğinin sağlanması için bazı yerlere karakol talebinde bulunur. Karakol bulunduğu bölgenin hem güvenliğini hemde asayiş dediğimiz vatandaşlar arasındaki ihtilaf ve olası çatışmaları önlemek ile yükümlüdür.Ama eğer karakol,güvenliği sağlamak yerine güvenliği tehdit ediyorsa ya da böyle bir kuşku varsa vatandaşın talebi olmaksızın kurulması problem yaratır.Güneydoğuda olduğu gibi.Önce karakol,vatandaşın güvenini kazanmalı ki talep gelsin.Vatandaşa rağmen kalekol veya karakolda ısrar etmek vatandaşın anasını ağlatma niyetini gösterir.Hem çözüm süreci hem polisiye tedbirler birlikte yürümez.Karşılıklı güven şart.Biri diğerini tuzağa düşürmeyi kollamamalı.

  ... - Ariyan

  ben şu devlet aklını(ki varsa)anlıyamıyorum, hayır ne sandınızki? gerilla çekilecek, kürtler sabah aksam barış, çözüm diye haykıracak ama siz kılınızı kıpırdatmayıp eski tas eski hamam diyeceksiniz? kara/kalekollar, işkencehaneler kapatılıcak, halka saldıran,hakaret eden rambo kılıklı jitemciler bu cografyadan çekip gidecek bunu dayatanda halkın kednisi olacak, resimde görüldügü gibi. sayın öcalanın "ben devlete degil halkımızın örgütlü gücüne güveniyorum" sözü anlayana işte. not:özgür basın kampanyasına destek lütfen, http://imza.la/kurt-halkinin-sesi-roj-tv-mmc-nuce-tv-susturulamaz