Hakkari'de köylüler, temeli atılan jandarma kontrol noktasını yıktı

Hakkari'de köylüler, temeli atılan jandarma kontrol noktasını yıktı
Hakkari'de köylüler, temeli atılan jandarma kontrol noktasını yıktı
Hakkari'ye 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kırıkdağ Köyü'nde jandarma tarafından yeni bir kontrol noktasının yapılması, BDP'lilerin ve köylülerin tepkisine neden oldu. Sadece temeli atılan kontrol noktası protestoya gelen kadınlar tarafından yıkıldı.

HAKKARİ - Zap Jandarma Karakolu'na 50 metre mesafede olan ve Kırıkdağ köyü ile 16 mahalleye ulaşım sağlayan yola yeni kurulmak istenen kontrol noktası protestoya neden oldu. Aralarında BDP 'li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP Parti Meclisi üyesi M. Sıddık Akış, BDP Hakkari il Başkanı Rahmi Kurt, BDP Merkez ilçe Başkanı Yavuz Aksaç, il genel meclis üyeleri ve kadınların bulunduğu yaklaşık 100 kişi köyde biraraya geldi. BDP'li bir grup yeni temeli atılan kontrol noktası ile ilgili Jandarma Karakolu'nda yetkililerle görüştükten sonra sadece temeli atılan kontrol noktasında toplanarak burada basın açıklaması yaptı.

BDP'Lİ AKIŞ: KARAKOLUN 50 METRE YANI BAŞINDA YENİ BİR ASKERİ KONTROL NOKTASI KURULMUŞ

BDP'li M. Sıddık Akış, çok hassas bir süreçten geçtiklerini, böyle bir süreçte herkesin elini taşın altına koyup desteklenmesi gerektiğini söyledi. Akış şöyle "Karakolun 50 metre yanı başında yeni bir askeri kontrol noktası kurulmuş. Kırıkdağ köyüne bağlı 16 mahalle var. Burada kendi köylerine koyun sağmaya giden köylülerin, kadınların dahi kimlikleri sorulmakta ve arama yapılmaktadır. Bunun kadar ayıp bir şey yoktur. Biz bu insanları bu zülmün yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bunun için köylülerin göstermiş olduğu tepki yerindedir. Biz de BDP olarak bunu desteklemek için buraya geldik" dedi.

Kırıkdağ Köyü Muhtarı Musa Adıyaman, "100 yıldır bu yolda kontrol noktası yoktu. Barış süreci geldi. Yeni kontrol noktaları oluşturuldu. Bu doğru bir şey değil. Köylüler kendi köylerine giderken yada kadınlar koyun sağmaya giderken dahi kimlik kontrolünden geçiyorlar. Bu uygulamayı kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından temeli atılan askeri kontrol noktası, kendilerine barış anneleri diyen kadınlar tarafından kazma ve küreklerle yıkılıp taşlarıda Zap Deresi'ne atıldı.(DHA/Behçet Dalmaz)


  http://www.radikal.com.tr/1135327113532714

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEVLET ONLARIN DA DEVLETİ OLDUĞUNU GÖSTERENE KADAR BU TEMELLER YIKILIR. - m.rozbilen

  Özellikle kürt kadınlarının temeli atılan askeri kontrol noktasını yıkmaları ibret verici. Devletin bu yolla kendilerine kötülük yapacağı endişesiyle güvenlerinin olmadığının göstergesi.Devletin oturup düşünmesi lazım;Ben ne yapıyorum da kürtler bana güvenmiyor diye.Zira Kürtler ne zaman güvendiyse anası ağlamış, devlet kürtlerin gözünde hiç bir zaman onların da devleti olamamıştır.Acı, gözyaşı ve zulüm göstermekten başka.

  Samîmîyet - aborinas

  Eger bu devlet ve hûkûmet samîmîyse bu tûr saçmaliklara bîr son vermesî lazim, gerîlla çekîlîyor dîye firsat bu firsat habîre karakol yapiyor... Karakollarla bugune kadar bîr yere varamadiniz boşuna vergî paramizi o saçmaliklara harcamayin, yoksa helal etmeyîz!

  Eskidendi Şekerim - ibretnüma

  O insan dışı muamele eskidendi; şimdi asker de köylünün yanında artık. Köylünün korkmasına gerek kalmadı. Askerimiz genelde doğum yapan kadınları hastaneye taşır, yangın söndürür, barış zamanlarında birde tilki vurmaya çalışır. Hayır bunu söylemekten hoşlanmıyorum ama batıda karakol kuracaklar da temelini yıkacaksın. Hasbinallah.

  Kimin Niyeti Kötü-Halukaka bey - Selimserincan

  Asıl senin niyetin kötü olmazsa oraya kontrol noktası temeli atmazsın efendi.Hani Kürtlerle barış yapıyordunuz.Bu ne perhiz,bu ne lahana turşusu.

  Halk - Gılgameş

  Bu habere eklenecek başka bir şey yok. Kürt halkı orada. Kürt halkı hakkını savunuyor. Kürt halkı artık baskı rejiminin korkusunu üzerinden atmıştır. Bu barış boşluğunu yeni karakollar yaparak, keşif yaparak dolduranlara verilen en doğru cevaptır.

  okur - Efendisiz65

  şimdi sayın okur önce çocuklar, sonra kadınlar, gençler zaten, büyükler baştan beri kullanılıyor!! peki kullanılmayan kimse var mı? hayır!!! peki bu durumda kullanılıyorlar mı? kesinlikle hayır, istiyorlar, seviyorlar, aynı fikri düşünceyi savunuyorlar. bu durumda kullanılan kimdir? kürtlerin her eylemini böyle "kullanılıyorlar,kullanılmaya müsaitler" şeklinde yorumlarla dile getiren sizlersiniz. çünkü size göre kürtler kendilerini inkar eden devlete karşı başkaldırmamalıdırlar çünkü sürü toplumudurlar. baş kaldıran kürt kötüdür, kullanılmaya müsaittir, onları anca siz yönetirsiniz şeklinde bu toplumda ur'a dönüşmüş bir algı var. bence siz zekanızı kendinize saklayın ve kürtlerin kullanılıp kullanılmayacağını bırakın kürtlere, onlar kararlarını verir. kürtler kendilerini yönetecek yeteneğe emin olun sahiptirler. ayrıca o noktayı pkk yapmıyor jandarma yapıyor! madem barış diyorlarsa noktaya ne hacet? noktayı kuran devlet, yıkan kadınlar size göre pkk barış istemiyor öyle mi? sahi siz nasıl düşünüyorsunuz, sizin düşünce sistematiğiniz nasıl işliyor? kafaları kumdan çıkarmak lazım hacı

  Dünyasız Bir Kafa, Kafasız Bir Dünya - yasakilac

  Radikalde kendini bilmez yorumcular iyiden iyiye arttı. Oysa ben radikal haberlerini "her kulağa göre değil" sanırdım. Neyse. Şunu bil ey okuyucu... Devlet halka rağmen her istediğini yapıyorsa bunun adı lügatte DİKDATÖRLÜK'tür. Devlet bir sorun çözme aygıtıdır ve toplumun sorununu çözmekle görevlidir. Hakkari halkı istemiyorsa (ki istemediğini başbakan bile kabul ediyor artık) yapamazsınız. Artık bir ara şunu kullanıyor bunu kullanıyorlar retoriği de çürük yumurta kokusu salmaya başladı. Gören diyecek ki memleketin en bilinçli vatandaşı kendisi onun dışında kimsenin duygusu, düşüncesi ve eylemi olamaz. Olsa olsa kullanılıyor olur. Bu insanlar oğulları kızları için bütün bunlara katlanıyor. Oysa bakın ne diyor Snay Akın tüm savaş meraklılarına: "Yurdundan çok uzaklarda/ ölen bir askerin kafatasi/ kendisini bulan çocuklarin ellerinde/ hiç bilmedigi oyunlara alet oluyor/ Ikinci defa!"