Hakkari'de köylülerle askerler arasında gerginlik

Hakkari'de köylülerle askerler arasında gerginlik
Hakkari'de köylülerle askerler arasında gerginlik
Hakkari'nin Irak sınırında bulunan Çukurca ilçesine bağlı Üzümlü Köyü'nde sınırdaki arazilerine gidemediklerini iddia eden köylülerle askerler arasında gerginlik yaşandı.

ÇUKURCA - Olay, dün saat 16.00 sıralarında Hakkari'nin Irak sınırında bulunan Çukurca'nın Üzümlü Köyü'nde meydana geldi.

İddialara göre, köylüler sınırdaki arazilerinden döndükleri sırada askerler tarafından durdurulmak istendi. Ancak bazı kişilerin 'dur' ihtarına uymaması üzerine vatandaşlarla askerler arasında gerginlik çıktı.

Askerin bu sırada havaya ateş açtığı iddia edildi. Köyün çevresinde çember oluşturan askerlerden dolayı arazilerine gidemediklerini ileri süren köylüler, kendilerine yapılan uygulamadan memnun olmadıklarını söylediler. Bu olayın köyde duyulması üzerine de Üzümlü Köyü'ndeki bir grup köylü, Çukurca ilçe merkezine gitmek üzere yola çıktı. Jandarma yetkilileri, yürüyüşe geçen köylüleri durdurup ikna etti. Köylüler adına seçilen 15 kişinin sorunlarını ilçe kaymakamı ve Çukurca 20'nci Sınır Jandarma Tugay Komutanı Tuğgeneral İrfan Özsert'e iletecekleri belirtildi.

Askerlerin, günlerdir köylerinin etrafını sardığını ve bu yüzden evlerinden arazilerine dahi çıkamadıklarını ileri süren köylüler, kaçakçı olmadıklarını belirterek, sınırda bulunan arazilerimize gittiklerini, dönüşte askerlerin durdurup müdahale ettiğini öne sürdü.

Köylüler, arazimize gidemeyecek miyiz diye yaşananlara tepki gösterdi. Askerler ise bazı köylülerin 'dur' ihtarına uymadıkları için gerginliğin yaşandığı belirtti.

DHA - Serdar KARA


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  HAKKARİ

  ,

  İddia

  ,

  ilçe

  ,

  jandarma

  ,

  müdahale

  http://www.radikal.com.tr/115242111524213

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  O askerler? - Ari Zerdüst

  O askerler kim? O topraklarda isi ne? Neden ordalar ve yerli halka eziyet ediyorlar? Bu sömürgen gücler neden o topraklarda askerini geri cekmiyor?

  Akp nin gercek yüzü budur işte. - yilmaz-usb

  Aşırı radikal islamcı teröristler (el kaide-nusra) sınırdan kontrol edilmeden girip çıkarken hic bir sorun olmuyor ama kürtler kendi topraklarında gezerken sorun oluyor.

  Kim, kimi, kimin ulkesinde yasakliyor? - nemzetkozi

  Nedemek koylulerin arazilerine gidilmesine asker izin vermiyor?! sen kimsin? nesin? necisin? o ulke, o topraklar, o taslar Kurdlerin; orada alikiran-baskeseni artik oynayamazsiniz. tipik somurgeci bu eyleminizle halkin uyandirilmis bilinci ile basedemezsiniz... olsa olsa bilinclerinde zaten cok uzakta olan sizleri kaf daginin arka tarafina goturmekten baska bir ise yaramaz bu eyleminiz. bilinizki Kurdistan'da halk karsiti bu vb. tavriniz geri donulmezcesine zaten var olan kopmuslugu percinlemekten baska bir ise yaramiyor, yarayamaz da...