Hakkari'de PKK'lıların cenazesine polis müdahalesi

Hakkari'de PKK'lıların cenazesine polis müdahalesi
Hakkari'de PKK'lıların cenazesine polis müdahalesi
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde güvenlik güçlerince yapılan operasyonda öldürülen PKK'lılardan 2'si doğum yerleri olan Hakkari'nin Yüksekova ve Şemdinli İlçelerine getirilerek toprağa verildi
CENAZE TÖRENİ VE ÇATIŞMALARIN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZYüksekova'da yaklaşık 20 bin kişi DTP'nin sağladığı güvenlik çemberi ile Güngör Cadesi'nden İpekyolu Caddesi'ne kadar yürüdü. Omuzlarda taşınan Ali Gever kod adlı PKK üyesi'nin cenazesi, Yüksekova Akalın Mezarlığı'nda toprağa verildi. Cenaze törenine DTP'li Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, DTP'li Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar, DTP'li Esendere Belediye Başkanı Hurşit Alptekin, DTP Genel Merkez Yöneticisi Salih Yıldız da katıldı.

DTP'li Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, cenaze töreninde Kürtçe konuşma yaptı. Başkan Yetişkin, "Biz artık cenaze görmek istemiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına ve Başbakan Erdoğan'a sesleniyorum. Uzatılan barış eline bir an önce cevap verilsin. Adres bellidir. oda Öcalan'dır" dedi.

Belediye Başkanı Yetişkin konuşmasının ardından kitle şehir merkezine doğru gitmek için İpekyolu Caddesi'ni kullandı. Bu sırada bir helikopterin geçişi sırasında, kitle ıslık çalarak protesto etti.Toplanan kalabalık "Biji Serok Apo", "Şehitler ölmez, Ali Gever ölümsüzdür","İntikam" sloganları atarak çarşı merkezine kadar yürüdü. Daha sonra kalabılık olaysız dağıldı. Bu sırada mahalle ve sokak aralarında bazı gruplar, barikat kurup, slogan atmayı sürdürünce polis müdahale etti. Grubun taşla karşılık vermesi üzerine olaylar çıktı. Polis göstericileri dağıtmak için biber gazı bombası ve tazikli su kullanarak gurupları dağıtmaya çalıştı. Olaylar sokak ve mahalle aralarında devam ederken, polisle göstericiler arasında zaman zamana kovalamaca yaşandı.

Şemdinli İlçesi'nde de PKK'lı üyesinin cenaze törenine 5 bin kişi katıldı. Cenaze konvoy eşliğinde Tekeli Köyü'ne götürüldü. Burada da PKK'lı, Beritan kod adlı Leyla Şavli'nin cenazesi sloganlar eşliğinde toprağa verildi. Taziyeler, köyde kurulan taziye çadırında kabul edildi. (dha)